Radnice Prahy 2totiž vúterý schválila rozpočet, vněmž počítá se zhruba devítimilionovou částkou na instalaci protihlukových oken. Snaží se tak vyjít vstříc lidem, kteří přímo ujedné zpražských dopravních tepen žijí a platí nájemné vobecních bytech.

Před několika měsíci změnu požadovali samotní občané. Na úřad doručili petici se sto padesáti podpisy a žádali ojedno: hluk tu překračuje povolené limity, tak snižte výši deregulace, abychom neplatili stejně jako vdomech vklidné lokalitě. Městská část vzala jejich připomínku vúvahu. Výsledkem jsou trojskla, kterých senájemníci dočkají už za pár měsíců.

„Rozhodně to neznamená, že se nebudeme těmito domy dál zabývat. Je tedy možné, že lidé dostanou islevu na nájemném, jak požadovali. Pokud bychom ktomu dospěli, mělo by to být od ledna příštího roku,“ sdělila starostka Prahy 2Jana Černochová. Ještě vletošním roce chce městská část vytipovat lokality, jež při zvyšování nájemného zohlední.

Místní nevylučují žalobu

„To, že dostaneme nová okna je zadostiučinění, na které jsme čekali roky,“ uvedla jedna znájemnic obecního bytu vdomě Legerova35.

Místní navíc nevylučují, že podají žalobu na majitele komunikace, kterým je magistrát. Deníku to sdělil Jaroslav Tatgianik. Ten chystá natisknout letáčky, roznést je po sousedech, a pokud se na tomto řešení shodnou, žalobupodá.

U soukromníků je hůř

Takový krok zřejmě zbývá idesítkám rodin, které mají sice stejné podmínky pro život jako jejich sousedé, jen sjedním rozdílem. Žijí vdomech vlastěných soukromníky. „Vto, že by nám majitelé vyměnili okna za protihluková, ani nedoufáme,“ uvedl jeden zobyvatel domu spopisným číslem 45Pavel Bukovský. Doplnil, že se spíše obává dopadu takové žaloby. „Magistrát by mohl soukromníkům nařídit, aby okna rovněž vyměnili nebo snížili nájemné, a byty by se jim nemusely vyplatit. Už teď nás majitelé informovali otom, že se pravděpodobně budeme stěhovat, protože tu chtějí udělat penzion,“ sdělil.

Další městské části se nepřipojí

Druhá městská část je zřejmě jediná, která oslevě na nájemném nebo protihlukových oknech pro lidi žijící poblíž silnice uvažuje. Podle mluvčí Prahy 4Markéty Aulové tatoměstská část podobné výjimky neplánuje. „Většina domů se právě privatizuje a navíc nejsou byty vtakové blízkosti komunikace, jako právě na Novém městě,“ doplnila.

Kde se letos budou vPraze 2vyměňovat okna za protihluková:

Legerova ulice: 19, 30, 37, 56

Rašínovo nábřeží: 46, 48

Bělehradská 96

Ječná 28

Jugoslávská 6, 8

Trojická 2

Francouzská 32