S žalobou ale místní neuspěli. Soud sice nezpochybnil, že hluk překračuje míru uloženou hygienickými předpisy, zároveň vzal ale v potaz, že vlastník komunikace nemá prostředky, aby v krátké době situaci napravil.

„Magistrát nemůže rozhodovat o snížení rychlosti a bez stavebního řízení nesmí stavět protihlukové opatření,“ vysvětlila soudkyně. Dodala, že řešením situace by nebyla ani finanční náhrada. Snížení hluku na povolenou hodnotu by podle právníka magistrátu Františka Gebauera znamenalo prakticky uzavření komunikace. Městotvrdí,žejediným řešením je dokončení pražského okruhu. S tímto názorem a verdiktem soudu ale místní nesouhlasí. Koncem května se proto odvolali k městskému soudu.

Na hluk z pražské magistrály si Pražané stěžují už roky. Loni v prosinci podalo více než tři tisíce z nich hromadnou žalobu na magistrát. „Bydlíme v osmém patře paneláku, který leží 19 metrů od magistrály. Když se chceme dívat na televizi nebo poslouchat rádio, je vyloučené mít otevřené okno. Není nic slyšet,“ říká jeden ze žalobců Zdeněk Synáč.

Žalobci by uvítali tunel, omezení provozu na magistrále či zavedení mýtného na Nuselském mostě. Další možností je snížení jízdních pruhů nebo výměna povrchu vozovky. „Dokončení pražského okruhu nepomůže. Máme posudek, podle kterého vzroste provoz v naší lokalitě o dalších 35 tisíc aut,“ varuje iniciátorka žalobyAlžběta Rejchrtová.

Čtěte dále související články . . .