Nejsem puritán, ale co je moc, to je moc,“ stěžuje si na sociální síti Jan Vojtíšek. Ve dvě ráno ho totiž vzbudila početná skupina Angličanů hlučících před jednou z pražských diskoték. Rezidenti si nechtějí na podnapilé návštěvníky před bary zvykat, i když se stávají běžným jevem. Podle Prahy 1 by mohla pomoct vyhláška omezující otvírací doby podniků, vedení druhé městské části je pro kuřárny.

Lidé si více stěžují 

Městská policie přijala od konce května přes tisíc stížností na rušení nočního klidu. I když se to může zdát hodně, číslo podle strážníků není nijak závratné. „Ne všechna oznámení se navíc po příjezdu hlídky potvrdila,“ vysvětlila mluvčí městské policie Irena Seifertová. Počet přestupků se oproti loňskému roku za stejné období zvýšil. Za poslední tři týdny jich policisté identifikovali 1867, tedy přibližně o 400 více než loni.

Problémy aktuálně hlásí zejména Praha 1. Nejhorší je z hlediska hlučnosti Dlouhá či Jakubská ulice a přilehlé okolí. „Je to jeden kilometr čtvereční, kde je okolo 90 nočních podniků,“ připomněl radní. Potíže jsou ale téměř všude.

Omezí politici otevírací dobu barů a restaurací?

Už dříve se objevil názor, že by centru pomohlo, kdyby existovala vyhláška omezující otvírací dobu podniků. Pomoct by to podle Solila mohlo i v souvislosti s protikuřáckým zákonem. „Lidé přechází z baru do jiného. Sotva se zavře jeden, otevře se druhý,“ řekl.

 Poslední iniciativa v této věci se objevila na počátku roku, a to v souvislosti se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou. Ta je ale momentálně striktně proti. „Jen to ne! Rozhodně nejsem pro taková represivní opatření,“ uvedla starostka. O zavedení vyhlášky ale momentálně nestojí zejména vedení metropole. Už na počátku roku totiž magistrát jasně vyjádřil, že je rozhodně proti.

Starostka chce kuřárny

Praha 2 a 3 prozatím velký rozdíl v rušení nočního klidu nepociťují. Stížnosti se ale objevují. „Dvojka měla už v době přijetí zákona hodně nekuřáckých zařízení, situace se výrazně nezhoršila,“ popsala starostka městské části Jana Černochová. Očekává ale, že k větším problémům by mohlo dojít v zimním období.

„Doufám, že do té doby dojde na změnu legislativy,“ uvedla starostka. Podle ní je totiž řešení jasné: podnikatelé by měli v rámci zákona dostat možnost zřídit v podnicích kuřárny. „Jednalo by se o stavebně oddělené prostory, kde by se mohlo v klidu  a v důstojném prostředí kouřit,“ popsala Černochová. Místnost by musela být uzavíratelná a bez obsluhy. Hospodští by tak zákon nemohli obcházet tím, že by pouze vytvořili kuřáckou a nekuřáckou část restaurace, jako tomu na řadě míst bylo ještě v květnu.

Antikonfliktní tým- Podle vedení Prahy 1 je měsíční činnost týmu úspěšná. „Na základě ohlasů místních obyvatel se tým osvědčil, z jejich strany nemáme žádný negativní ohlas,“ přiblížil Solil.
- Přesto se na sociálních sítích objevila řada negativních reakcí, často i výsměch. „Současná představa radnice tedy je, že majitelé barů budou přes noc vydělávat a my z obecních peněz zaplatíme desítky lidí, kteří budou umravňovat hosty z těch barů?“ zlobí se na Facebooku Emil Lávka. 
- Podle řady obyvatel je tým neúčinný, protože nemá žádné pravomoci. 
- Objevila se i myšlenka, že si chce Ivan Solil jen nahnat „politické body“. „Není v tom nic politického, je to služba lidem, kteří v místech bydlí,“ brání se radní.