Hmyzí hotely začala instalovat Praha 8 už na jaře roku 2016. Bohužel ještě ten samý rok vandalové tři tyto speciální příbytky pro hmyz vypálili. Nedávné silvestrovské řádění vandalů odnesl další hmyzí hotel, tentokrát v Ládví.

„Městská část se bezohledným a nesmyslným vandalstvím odradit nenechá a hmyzí hotely, které slouží jako „schovka“ pro užitečné zástupce hmyzí říše během února nahradí,“ reagoval starosta Prahy 8 Ondřej Gros a dodal: „Hmyzí hotely jsou nejen užitečné, ale staly se i atrakcí, kterou si oblíbily hlavně děti.“ Spolu s novými hmyzími hotely radnice ještě doplní na vhodných místech nové ptačí budky.

Lidé jednání vandalů odsuzují 

V minulosti bylo pro instalaci hmyzích hotelů vytipováno 18 lokalit v parcích, základních a mateřských školách. Osm instalací proběhlo v ulici U Pentlovky, u Ďáblického jezírka, u Čimického rybníka, u dopravního hřiště Glowackého, u dětského hřiště Třeboradická, pod Kobyliskou střelnicí, u dětského hřiště v Thomayerových sadech a také v parku Žernosecká.

Na facebookovém profilu Prahy 8 místní lidé jasně dávají najevo, že se jim takové chování vandala zásadním způsobem nelíbí. „To je zlej sen,“ rozčiluje se v diskusi pod fotografií Doris B. „Tohle snad není možné!!!! Ničit všechno pěkné a prospěšné,“ dodává nespokojeně další místní obyvatelka Veronika Z. K rozzlobenému davu se připojila i Lucie Z: „Tak u tohoto se mi zrovna syn rozbrečel. Nechápal, proč to někdo zničil. Jsou mu 4 roky a vždy když jsme šli ze školky, rád se na to koukal.“

Co je to hmyzí hotel? 

Hmyzí hotely jsou přístřešky z různých materiálů, které poskytují útočiště broukům, motýlům a dalším zástupcům hmyzí říše. Za jeho vybudování se hmyz odmění především opylováním zeleně v blízkém okolí. Jako součást přirozeného potravního řetězce mohou obyvatelé hotelu také přilákat ptáky a další živočichy, kteří se jím živí. Zvýšený výskyt ptactva v dané lokalitě potom napomáhá například celkovému úbytku nežádoucích škůdců.

Hmyzí hotel tvoří dřevěná konstrukce jejíž jednotlivá oddělení jsou vyplněna různými druhy přírodních materiálů, které svou strukturou připomínají přirozený úkryt. Slouží především samotářským druhům hmyzu, které jej využívají pro zazimování, jako úkryt, případně pro vajíčka nebo kukly. Útočiště v hmyzích hotelích vyhledávají především včely samotářky (čalounice, pískorypky, drvodělky a desítky dalších druhů), dále pak samotářské vosy, zlatěnky, škvoři, slunéčka, včetně hmyzu užitečného hubením škůdců. Mohou mezi nimi být i chráněné či ohrožené druhy.