Již tradičně se 1. dubna otevřely mnohé, přes zimu zavřené, památky. Začala totiž hlavní turistická sezóna, na kterou se v posledních týdnech připravovaly i památky otevřené celosezónně, kterým se většinou prodloužila otevírací doba.

Jarní úklid na věži

Ostrý start sezony zažily ve středunapříklad památky, které v hlavním městě spravuje Pražská informační služba. Po celou zimu byla zavřená Malostranská mostecká věž, věž chrámu svatého Mikuláše nebo Prašná brána, kde v minulých dnech probíhal tradiční jarní generální úklid.

„Například na gotických věžích se měnila břidlicová střešní krytina, fasády se musely čistit od holubího trusu a opravovala se i vitrážová okna,“ informuje náměstkyně ředitelky Pražské informační služby Jaroslava Nováková.

Předsezónní přípravy se ale dotkly i památek, kde je otevřeno celoročně, například Staroměstské mostecké věže, Petřínské rozhledny a sousedního bludiště, kde bylo nedávno vyměněno unikátní zakřivené zrcadlo.

Většina památek ve správě PIS bude mít v dubnu otevřeno do 18 hodin. Výjimkou jsou Staroměstská mostecká věž, Petřínská rozhledna a bludiště, kde se zavírá v 19 hodin, a také věž Staroměstské radnice, ze které se lidé mohou rozhlížet až do osmi hodin.

Na kočáry jen o víkendu

Uklízí se také v zámku Ctěnice ležícím na severovýchodním okraji Prahy. Tradiční jarní omlazovací kúrou prošel nejen zámecký park, ale i exponáty ukryté v budově místní kočárovny. Unikátní sbírka devatenácti historických kočárů musela být po zimě důkladně očištěna, aby se mohla návštěvníkům v nové sezoně představit v plné kráse.

Brány zámeckého areálu se ale návštěvníkům poprvé otevřou až v sobotu, Ctěnice totiž mají v dubnu otevřeno pouze o víkendech a během velikonočního pondělí.

Zvyšujeme vstupné

I přes, neboprávě prourčitý pokles přílivu turistů se u některých památek zvyšuje s hlavní turistickou sezónou vstupné. „Ekonomická situace si vyžádala úpravu vstupného již od 1. ledna,“ informuje mluvčí Národního muzea Radka Schusterová. V loňském roce stálo plné vstupné 120 Kč, letos je to již 150 Kč.

„Návštěvníkům se snažíme kromě stálých expozic nabízet i řadu nových výstav, naposledy například Republika, která byla pro velký zájem prodloužena až do 6. července. Snažíme se vycházet návštěvníkům vstříc i prodloužením otevírací doby ve středu ze 17. hodiny až na 20. Navíc všem lidem dáváme možnost navštívit Národní muzeum zdarma a to každé první pondělí v měsíci,“ dodává Schusterová.

Kdy navštívit pražské památky zadarmo

 • Národní muzeum – 1. pondělí v měsíci
 • České muzeum hudby, Karmelitská 2 – 1. čtvrtek v měsíci
 • Musaion, národopisná expozice Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada – 1. pátek v měsíci
 • Náprstkovo muzeum, Betlémské náměstí – 1. pátek v měsíci
 • Národní galerie, všechny objekty – 1. středa v měsíci 15 až 20 hodin
 • Uměleckoprůmyslové muzeum, 17. listopadu 2 – každé úterý 17 až 19 hodin
 • Botanická zahrada, venkovní expozice – listopad až březen
 • Muzeum Hlavního města Prahy – 1. čtvrtek v měsíci
 • Podskalská celnice na Výtoni – 1. čtvrtek v měsíci
 • Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44 – 1. středa v měsíci 13 – 17 hodin
 • Plynárenské muzeum, U plynárny 500, vždy, ale pouze na objednání
 • Muzeum Kampa, U Sovových mlýnů 2 - 1. středa v měsíci
 • 18. května Mezinárodní den muzeí a galerií
 • 20. června Muzejní noc
 • Na rozhlednu za stovku

  „Vstupné se mění pouze u dvou z deseti památek, které Pražská informační služba spravuje. Od 1. dubna zaplatí návštěvníci více na věži Staroměstské radnice a na Petřínské rozhledně. Ze současných 70 korun se plné vstupné zvyšuje na stokorunu. Snížené vstupné zůstává na 50 korunách. Ve všech ostatních objektech ale ceny zůstávají stejné. Týká se to petřínského bludiště, věže malostranského chrámu sv. Mikuláše, mosteckých věží, historických sálů a podzemí Staroměstské radnice, Prašné brány i zámku a kočárovny Ctěnice,“ vyjmenovává Libor Hruška z Pražské informační služby.

  PIS navíc zavádí nové rodinné vstupné, které mohou využít dva dospělí s až čtyřmi dětmi. Novinkou bude také zvýhodněná vstupenka platící ve všech deseti historických objektech Pražské informační služby.

  Vstupné zůstane na loňské úrovni i na Pražském hradě nebo v zoologické zahradě. „Vstupné jsme zvýšili již od loňského ledna a jsme rádi, že se to nijak neprojevila na návštěvnosti zahrady, ta naopak byla v roce 2008 rekordní,“ říká Vít Kahle, tiskový mluvčí Zoo Praha.