Kromě technické infrastruktury by se mělo jednat zejména o výstavbu domů s plochou nad 4000 čtverečních metrů, odpovídající přibližně 57 bytům. Hlavní stavební úřad by měl vzniknout díky vyhlášce o změně Statutu hlavního města Prahy.

Snaha najít kompromis

„Výhrady byly z městských částí napříč politickým spektrem,“ přiznala radní pro legislativu a podporu bydlení Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu/STAN), jež návrh na změnu statutu připravila spolu s radním pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

„Svoláme poradu městských částí, stavebních úřadů a dalších odborníků a budeme hledat kompromis,“ uvedla Kordová Marvanová v diskusi pořádané Sdružením pro architekturu a rozvoj (SAR).

Podle Hlaváčka by vznik hlavního stavebního úřadu v Praze neznamenal likvidaci stávajících 22 úřadů, ale pouze by jim ulevil od rozhodování o složitých stavbách. „V podstatě jim děláme jen klid na práci,“ poznamenal Hlaváček.

To nerozporoval ani šéf pražské opoziční ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík: „Těch 95 procent městských částí zatím odmítlo vznik hlavního stavebního úřadu hlavně z obav, aby nedošlo ke zmatkům. Už změny související s novým stavebním zákonem budou dost náročné.“

Výhrady měl i místostarosta Prahy 4 Zdeněk Kovářík (ODS): „Návrh na zřízení hlavního stavebního úřadu jsme odmítli ne proto, že bychom s ním nesouhlasili, ale technické provedení bylo mizerné. Stavební úřad by podle něho nefungoval.“

Nový zákon podporují

Naopak většina účastníků debaty SAR z řad investorů i pražských komunálních politiků podpořila chystanou rekodifikaci stavebního práva, kterou připravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle zakladatele SAR a developera Dušana Kunovského by ale byla škoda, aby v Praze po přijetí nového stavebního zákona přestaly platit Pražské stavební předpisy (PSP). Ty určují například pravidla pro vzdálenosti mezi stavbami, výšku budov, počty parkovacích míst či denní osvětlení bytu.

Praha však podle nového stavebního zákona nebude moci vydávat vlastní předpisy. „Celostátní předpisy budou nové a pokusíme se, aby se přiblížily PSP,“ uvedla Marcela Pavlová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. Místostarosta Kovářík tento krok naopak vítá. „Budu jen rád, když pravidla budou celorepubliková a PSP zmizí.“