Soudu popisovala, jak se vyřizovaly v krajském úřadu zakázky a jak rozdělovala práci. „Přišly nám podklady, následně jsem je přidělila konkrétnímu pracovníkovi," uvedla. O tendrech týkajících se opravy zámku Buštěhrad a Gymnázia Hostivice, kterých se mimo jiné obžaloba týká, si nedokázala vybavit detaily. „Nejsem to schopná popsat smysluplně a pravdivě. Nejsem si jistá, co jsem viděla a slyšela. Zakázky pro mě byly jako housky na krámu, prostě přišly papíry a řešily se," uvedla.

Celý proces od zadání dokumentace po vyhlášení zakázky prý měl několik úrovní kontrol. Tendry se podle ní ovlivnit nedaly. Pokud by se nějaká firma zvýhodňovala na úkor jiných, údajně by na to přišel úřad Regionálního operačního programu.

Od Ratha prý ohledně zakázek nedostávala žádné mimořádné příkazy. Pouze si ji čas od času k sobě zavolal a měl pár otázek. Soudce Robert Pacovský se ptal na kontakty s dalšími obviněnými, které obžaloba označuje jako „mozky" trestné činnosti – bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím přítelem, náměstkem nemocnice a exposlancem Petrem Kottem. Novotná uvedla, že ohledně oprav zámku či školy s nimi nikdy nejednala.

Novotnou obžaloba zmiňuje jako svědkyni a uvádí, že byla v kontaktu s lidmi z firem připravujících zakázky, mimo jiné s jednou z obžalovaných, slovenskou podnikatelkou Liciou Novanskou. Žalobce Petr Jirát v textu zdůraznil, že její výpověď před policií je v rozporu s tím, co říkal jeden z jejích bývalých nadřízených, šéf odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska. Policii například řekla, že odpovědi na dotazy uchazečů o zakázky zpracoval příslušný odbor a „následně byly předány (přes její odbor) administrátorovi veřejné zakázky, který tyto odpovědi rozesílá uchazečům,". Vytiska ale uvedl, že odpovědi včetně upraveného výkazu a rozpočtu „obdržel od paní Novotné".

Nejasné financování bytu

Nyní pracuje jako ekonomická náměstkyně nemocnice v Kolíně, kterou spravuje Středočeský kraj. Média ji zmiňovala letos také v souvislosti s jejím bytem za 12 milionů korun. Podle serveru Lidovky.cz nedokáže vysvětlit okolnosti jeho pořízení. Údajně není jasné, kde peníze na byt vydělala. Podle kupní smlouvy si hypotéku na nákup nebrala. V květnu ji vyzvalo předsednictvo ČSSD, aby odešla ze strany. Se stejným požadavkem přišli sociální demokraté již loni poté, kdy vypukla Rathova kauza. Podle předsedy strany Bohuslava Sobotky na to nijak nereagovala.

Žalobce Petr Jirát v kauze viní 11 lidí z upravování tendrů ve stavebnictví a zdravotnictví tak, aby vyhrála předem domluvená firma. Manipulace podle něj organizovala Pancová s Kottem, Rath prý o všem věděl a dělil se o úplatky. Hrozí mu nejvyšší trest – až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun.