Z celkem 1600 metrů čtverečních obchodních ploch otevřel na ukázku pouze obchod s oděvy. „Chtěli jsme, aby první obchod otevřel ještě před Vánoci,“ prohlásil Martin Hamšík, tiskový mluvčí italské společnosti Grandi Stazioni, která rekonstrukci provádí.

Ostatní prostory se zákazníkům otevřou nejpozději v březnu. V rámci komplexu budou například obchody s knihami, dárkovým zbožím, kavárna či trafika.

„Jednáme i se zástupci bank a cestovních kanceláří, které by tu rády měly své pobočky,“ popsal Hamšík situaci, kdy ještě není o všech nájemcích rozhodnuto.

Žádné laciné obchody

Zákazníci by se měli připravit na cenovou hladinu odpovídající centru města. „Úroveň cen bude odpovídat kupní síle návštěvníků, a vzhledem k tomu, že nádraží je brána do metropole, tak tu sílu nečekáme nijak malou,“ připustil Hamšík fakt, že se o laciné obchody jednat nebude.

Pro samotné pasažéry vlaků Českých drah, kteří budovou hlavního nádraží pouze procházejí na nástupiště, se dokončením první etapy rekonstrukce nic významného nemění. Před neotevřenými obchody zůstávají postavené zábrany.

„Stále je uzavřena celá levá část dolní haly a levá část galerie v prvním patře,“ sdělil vrchní přednosta nádraží Tomáš Nachtman. Kvůli tomu nenajdou lidé pokladny na stejném místě, kde byli zvyklí kupovat jízdenky před rekonstrukcí. Vnitrostátní pokladny se přemístily do pravé části dolní haly, mezinárodní jsou pak o patro výše.

„Naštěstí se oproti původnímu plánu neuzavře celý podchod, takže cestující zatím nejsou omezeni v přístupu k nástupištím,“ informoval Nachtman.

První opravdu velké změny se cestující dočkají na konci příštího roku. České dráhy pro ně otevřou moderní zákaznické centrum v prostoru bývalé úschovny zavazadel.

Celá rekonstrukce skončí v roce 2011. „Na závěr máme v plánu nejtěžší úkol, rekonstrukci Fantovy budovy,“ řekl Hamšík. Celkové náklady pětileté práce vyšplhají na 850 milionů korun.

Harmonogram rekonstrukce
1. etapa
prosinec 2006 – prosinec 2007
- 1600 metrů čtverečních obchodních prostor v dolní hale
- noví nájemci otevřou nejpozději v březnu
2. etapa
leden – prosinec 2008
- v severní části dolní haly vyroste nové zákaznické centrum ČD
- vedle bude 3000 čtverečních metrů obchodů a úschovna zavazadel
3. etapa
leden 2009 – rok 2010
- práce se přesunou na jižní část, kde vyrostou další obchody
4. etapa
rok 2010 – prosinec 2011
- oprava secesní Fantovy budovy včetně Fantovy kavárny
- novou tvář dostanou nástupiště