A teprve v něm v pátek a v sobotu voliči z druhého, čtvrtého, osmého a dvanáctého městského obvodu rozhodnou, kdo se s konečnou platností stane jejich senátorem.

Jaké šance mají postoupivší kandidáti na senátora? A podle čeho se Pražané při vhazování volebního lístku do urny rozhodovali? Pro Pražský deník exkluzivně okomentoval dění uplynulého víkendu uznávaný politolog Zdeněk Zbořil.

„Ukázalo se, že v senátních volbách Pražané hledali spíše osobnosti, lidi, které už znají. Ukázkovým příkladem toho je například kandidát komunistů Jiří Dolejš, který z prvního místa postoupil do druhého kola v Praze 8. U něj šlo do pozadí to, že je komunista. Lidé ho naopak vnímají jako dlouhodobého kritika ekonomických reforem," poukázal na jediného kandidáta KSČM do pražských senátních voleb Zbořil.

V Praze 2 se v pátek utká Libor Michálek (koalice ČPS, Strany zelených a KDU-ČSL) se Stanislavem Křečkem (ČSSD). Navrch má podle Zdeňka Zbořila Michálek, který se lidem vepsal do paměti jako bojovník proti korupci. Mluví jasným jazykem, kterému lidé rozumí, naopak Křeček je podle něj až příliš svázán s politikou.

„Roli může hrát samozřejmě i věk. Nyní pozorujeme nástup nové generace, čtyřicátníků, kteří ovládají politiku. Proti kandidátovi Křečkovi může hrát, že je ze všech kandidátů na senátora v metropoli nejstarší," říká Zbořil. Ve čtvrtém městském obvodu, kde proti sobě stojí vědkyně Eva Syková a herec Tomáš Töpfer, naopak dává Zbořil šanci spíše Sykové, nezávislé kandidátce s podporou ČSSD.

„V hodnocení těchto dvou kandidátů možná nebudu dost objektivní, ale podle mě herci v Senátu PČR nemají co dělat. Pro lidi nejsou moc důvěryhodní a svou práci mnohdy neodvádějí na sto procent, protože kromě činnosti v senátních lavicích mají, ještě další aktivity," hodnotí Zbořil. Se vstupem do politiky tak podle něj navíc ztratí oblibu, což dokládá na příkladu herce Vítězslava Jandáka.

V Praze 8 budou o voličskou přízeň bojovat Jiří Dolejš za KSČM s Danielou Filipiovou za ODS. Jiří Dolejš se 22 % postoupil do druhého kola z prvního místa, dosavadní senátorka za Prahu 2 Filipiová měla pouze o 100 hlasů méně. „I když se senátorka Filipiová zabývá určitými tématy, myslím si, že modrá barva bude hrát proti ní. Jiří Dolejš se totiž profiluje i ve své straně jako tak trochu nezávislý a Pražané jsou už obecně naštvaní na současnou vládnoucí garnituru."

Ve dvanácté městské části se proti sobě postaví současný senátor Tomáš Grulich a bývalý starosta této městské části František Adámek.

Komu předvídá sobotní vítězství politolog Zbořil tentokrát? „Františku Adámkovi by mohlo hrát do karet, že ho tamní obyvatelé znají právě z komunální politiky. Obecně lidé i v krajských volbách totiž ukázali, že chtějí v Senátu PČR nové, neokoukané tváře. Někteří totiž svým působením nedokázali nic jiného, než si chodit jen pro výplaty a náhrady za cestování, bez ohledu na politickou stranu," uzavírá své hodnocení Zdeněk Zbořil.

Konečné slovo ale budou mít voliči, kteří v pátek a v sobotu přijdou do volebních místností. A může se stát, že budou stejně nevypočitatelní, jako se to ukázalo v prvním kole.

Více se dočtete v dnešním Pražském deníku.