Do pořádání kulturních a společenských akcí se mají zapojit sami Pražané. Jejich nekomerční projekty pak posoudí porota složená ze zástupců místních organizací, radnice Prahy 1 a magistrátu.

Vybírat se bude z devíti projektů 

„Pracovní skupina dostala na posouzení prvních devět projektů, u nichž rozhodne, které doporučí k produkci na náměstí. Koncem týdne bychom měli znát rozhodnutí a kalendář prvních akcí, které na náměstí pustíme," slibuje koordinátorka Klára Mišunová. Konkrétně je prý zájem o pořádání koncertů, výstav a beneficí. Zájemci si vybírají z termínů od srpna až do října, kdy skončí zkušební provoz náměstí.

Zlepšit se má také samotný prostor bývalého parkoviště. „Návštěvníci si velmi oblíbili pražské židle a stolky, takže jsme jich sem ještě přivezli téměř jednou tolik. Celkem je nyní 23 stolků a 90 židliček," vypočítává mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy Adam Švejda.

Vůbec nejvýraznější změnou ale bude umístění soch studentů Akademie výtvarných umění, které se mají na Malostranském náměstí objevit do dvou týdnů.

Nový informační panel 

Další novinkou je pak informační panel, kde se kolemjdoucí dočtou o současném stavu náměstí, ale také o architektonické soutěži na celkovou rekonstrukci, která by měla přijít na řadu za dva roky.

Zároveň se pracuje na odstraňování vodorovného značení zbylého po parkovišti. Jedno čistění už proběhlo, ale parkovací pruhy jsou stále viditelné, proto se bude v nejbližších dnech opakovat.

Diskotéka, která nikoho neruší 

Letos v létě nově slouží k odpočinku Pražanů i další místo uprostřed ruchu města: Šesťák na Vítězném náměstí. Iniciátorem a nyní i správcem projektu je Ondřej Kobza, který už dříve uvedl v život originální projekty, jako jsou piána a šachy na ulici nebo takzvaný poesiomat.

Na dřevěném pódiu jsou zde návštěvníkům k dispozici stolní hry, hudební nástroje, houpací sítě i pouliční knihovna. „Mám radost, jak se místo šestnácti parkovacích míst na tomto místě tančí, houpe v síti, popíjí kafe a lidé si spolu povídají. Snad to bude inspirovat další místa, která se podobně změní," řekl Pražskému deníku Kobza.

Tango i šachový turnaj 

Zároveň je zde na každý večer připraven rozličný program. Nechybí tango tančírna, šachový turnaj, promítání, kurzy češtiny pro cizince, bleší trhy i akustické koncerty.

„Na 12. a 25. srpna jsme pak přichystali takzvané silent disco, kdy místo z reproduktorů hraje hudba přímo z bezdrátových sluchátek, která návštěvníkům zdarma půjčíme. Snažíme se tak vyjít vstříc rezidentům a snížit hladinu produkovaného hluku," uzavírá Kobza.

Čtěte také: Na náměstí přibyly nové židle a stolky