Proměna zejména starších kancelářských prostor na hotelové pokoje tak začíná být častou volbou tuzemských i mezinárodních investorů. Na trhu už totiž nejsou volná místa pro vznik nových hotelů v lukrativních lokalitách. Nejvíc aktuálních projektů je v samotném centru v Praze 1, ale objevují se třeba i v Praze 7. Na Václavském náměstí otevřou v krátké době hned tři hotely.

První z nich vzniká v domě U Zlaté pšenice, kde od 90. let sídlila Česká spořitelna. Vyšší patra obsadí hotel českého řetězce Pytloun Hotels, který do Prahy expanduje z Liberce. „Připravujeme nový hotel s čtyřhvězdičkovým standardem a neotřelým designem. Lákadlem pro hosty budou designové pokoje a osobité lobby s otevřenou kuchyní. Hotel bude prošpikován moderními technologiemi, jako jsou automatické toalety či intuitivní řízení pokoje. Hosté budou mít i možnost účtovat si pokoje po hodinách," popisuje Lukáš Pytloun, majitel společnosti Pytloun Hotels.

Renovovaná Evropa

Po letech by se měli turisté vrátit do secesní budovy Grand hotelu Evropa v dolní části Václavského náměstí. Jeho modernizace probíhá v režii vídeňské skupiny Julius Meinl, která koupila nemovitost v roce 2016. Julius Meinl počítá s tím, že renovovaný hotel v budoucnu prodá.

Součástí projektu má být i přístavba zadního traktu podle návrhu britského studia Benoy. Otevření je plánováno na rok 2020. Provozovatelem někdejšího Grand hotelu Evropa bude řetězec W Hotels Worldwide, který tím nově vstoupí na český trh. Hotelová síť je součástí mezinárodního koncernu Marriott.

Apartmány na Senovážném náměstí

Skupina Julius Meinl vlastní rovněž sídlo zkrachovalé banky IPB na Senovážném náměstí. Cukrovarnický palác se chystá přestavět na prvotřídní apartmánový hotel.

Na rozdíl od klasického hotelu, kam přijíždějí turisté zpravidla na několik dnů, bude aparthotel sloužit jako rezidence s veškerým hotelovým servisem hostům, kteří tu pobudou i několik měsíců. Rekonstrukce na Senovážném náměstí 3 má začít ještě v letošním roce.

Hotelový trh na vzestupu

Na trend takzvaných aparthotelů reaguje také Reico, investiční společnost České spořitelny. Realitní fond, který spravuje, vlastní od roku 2010 legendární budovu Melantrichu na Václavském náměstí. Nyní má největší část domu pronajatou obchodní řetězec Marks & Spencer, dále jsou zde kanceláře a také byty. Reico aktuálně chystá rovněž přestavbu Melantrichu na hotelové apartmány, o jejichž provozování jedná s významnou českou značkou.

Jak uvádí poradenská společnost Cushman & Wakefield, díky nynější zhruba 80procentní obsazenosti pokojů zažívá pražský hotelový trh opět zlaté časy. Průměrná cena pokoje se loni pohybovala kolem 88 eur, přičemž v centru metropole byly ceny ještě vyšší, řádově až o desítky procent. Mnohdy začínaly na 110 eurech. Výnosy z hotelových nemovitostí, dosahující šesti až sedmi procent, tak výrazně převyšují rentabilitu kanceláří a rovněž i maloobchodních jednotek.