Čeka, jejíž příslušníci se hrdě nazývali „čekisté", vznikla s cílem hledat nepřátele bolševického režimu v Sovětském svazu.„Měla jasně dané úkoly. Hned na počátku vznikly seznamy nepřátel, byť potenciálních," řekl v rozhovoru pro ČTK historik z ÚSTR Jan Kalous. Rozjelo se rozsáhlé zatýkání, věznění a likvidace „nepřátel lidu".

Činnost Čeky a organizací byla ale rozsáhlejší

Činnost Čeky a organizací, které na ni navázaly, byla ale rozsáhlejší, z tajné policie se stala největší zpravodajská služba na světě. „V 50. a 60. letech vypracovávaly tajné služby pro řídící aparát strany různé analýzy, jak společnost vypadá, jaké v ní jsou nálady. Často se tyto analýzy rozcházely s oficiálními stranickými dokumenty," popsal další náplň činnosti Kalous. Příkladem byly podle něj dokumenty na konci Stalinovy éry. Zatímco oficiální stranické texty uváděly, že projekt státem řízené ekonomiky a zemědělství je úspěšný, analýzy tajné služby popisovaly významné problémy.

Nástupnické organizace Čeky pochopitelně neomezovaly svou činnost na území SSSR. „Sovětská tajná policie se po druhé světové válce podílela na vzniku bezpečnostních složek v řadě států střední a východní Evropy, takže konference může sledovat nejen její působení na sovětském území, ale i u nás a v dalších zemích," uvedl náměstek ředitele ÚSTR Ondřej Matějka. V Československu je známá činnost sovětských poradců při zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou v roce 1950, své lidi měl ale Sovětský svaz v Československu již ve 20. letech.

Zahraniční historici popíšou vliv v Polsku, východním Německu, Maďarsku nebo v Jugoslávii. Sovětská tajná služba ale zasahovala i do dění ve Španělsku v průběhu občanské války. Na konferenci vystoupí i Mark Kramer z Harvardovy univerzity, který je považován ze jednoho z největších západních ddborníků na sovětskou éru. Přijede také Nikita Petrov z ruského sdružení Memorial, které už téměř 30 let mapuje historii sovětských represí. Konference se koná 2. a 3. listopadu ve Velkopřevorském paláci a v budově Senátu na Valdštejnském náměstí. Pořádá ji ÚSTR spolu se zahraničním výborem Senátu.