Nejtvrdší bitva o senátorské křeslo se letos v metropoli rýsuje ve volebním obvodě Praha 2. Obhajovat mandát tam chce známý ekonom a bojovník proti korupci Libor Michálek. Před šesti lety zvítězil jako kandidát koalice Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL.

Hilšer jednal o podpoře s TOP 09

Letos by ho mohli nasadit díky enormnímu nárůstu obliby Piráti samostatně. Členové pražské buňky strany ale budou ještě o zájemcích hlasovat začátkem března. „S dalšími subjekty jsem zatím nejednal,“ upřesnil Michálek.

O důvěru voličů se ve stejném centrálním obvodě bude ucházet jako nezávislý kandidát s podporou stran Marek Hilšer. Nečekaně úspěšný účastník letošní prezidentské volby, v níž získal skoro půl milionu hlasů, už jednal o případné podpoře s TOP 09, ale také s Piráty. „Předem vylučuji jen ANO, SPD a KSČM,“ řekl Hilšer.

Gabal o nominaci vyjednává

Třetím silným kandidátem by na Vinohradech a Žižkově mohl být sociolog a do loňského podzimu poslanec Ivan Gabal. Ten o nominaci podle našich informací vyjednává s lidovci i Zelenými.

„Zvažuji to, ale potvrdit zatím nemohu,“ vzkázal Gabal. Naopak poražený finalista z minulých voleb se letos o reparát nepokusí. „Zastávám funkci neslučitelnou s tou senátorskou. Proto o kandidaturu neusiluji,“ sdělil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Bývalý ministr chce do Senátu 

Kandidovat do Senátu za KDU-ČSL se podle zjištění Pražského deníku naopak chystá bývalý ministr kultury Daniel Herman, pravděpodobně to ale nebude v metropoli.

Napínavé může být hlasování i v Praze 4. O té údajně uvažuje účastník prezidentského finále Jiří Drahoš. Akademik ale zatím kandidaturu nepotvrdil. Současná držitelka tamního mandátu, lékařka a bioložka Eva Syková, obhajobu zvažuje a podporu má prý již zajištěnou. Před šesti lety tam zvítězila jako nestranička nominovaná ČSSD. Případný duel dvou akademiků a profesorů Drahoš Syková by byl pikantní i vzhledem k tomu, že proti sobě stáli už před deseti lety ve volbě předsedy Akademie věd. Tehdy drtivě vyhrál Drahoš.

Výrazným soupeřem může v Praze 4 být také tamní starosta a zároveň čerstvý šéf Strany zelených Petr Štěpánek, který se rozmýšlí, jestli se do klání o Senát znovu pustí. Před šesti lety skončil ve svém domovském obvodě ve vyrovnaném souboji první trojice těsně třetí. Zelení budou své kandidáty vybírat začátkem jara v primárkách.

„Chci komentovat kroky prezidenta“

Minulý týden potvrdil kandidaturu v senátních volbách za Prahu 12 také třetí muž zápasu o Hrad Pavel Fischer. Stejně jako Hilšer bude nezávislým kandidátem a vyjednává o podpoře s různými stranami. „Chci komentovat dění a také kroky prezidenta Zemana,“ naznačil Fischer svou představu o roli senátora. Současný zástupce Pra- hy 12 v Senátu Tomáš Grulich už kandidovat nebude.

Nejméně jasné jsou zatím vyhlídky v obvodě Praha 8. Tamní senátorka Daniela Filipiová (ODS) se ohledně obhajoby zatím nerozhodla. Komunista Jiří Dolejš, před šesti lety druhý v pořadí, do letošních voleb nejde, protože obhájil mandát v Posla-necké sněmovně. „Ve sněmovně bude dost práce,“ uvedl místopředseda KSČM.

ANO vybírá kandidáty 

Občanští demokraté jednají i s hercem Tomášem Töpferem, který byl začátkem století senátorem na „čtyřce“ a minule tam skončil druhý. ODS se ale rozhodne pro konkrétní jména až podle toho, zda se dohodne na případné podpoře s některým z trojice neúspěšných prezidentských kandidátů.

Vlastní kandidáty vybírá hnutí ANO, které zatím nechce sdělit jména. Teprve ve fázi rozhodování jsou i sociální demokraté. Piráti vyhlásili na kandidaturu do Senátu „otevřené výběrové řízení“. Vedle Libora Michálka se přihlásili další tři uchazeči včetně zastupitelky za Prahu 12 Evy Tylové.