Usedám na sedadlo, řadím jedničku a rozjíždím se. Rozjezd je plynulý a naprosto tichý. Současně dostávám první informaci od průvodkyně o místech, kudy právě projíždím, o Novém Městě, které je nové jen podle názvu, ale založil jej Karel IV. Tak vypadá začátek prohlídky pamětihodností Prahy ze sedadla elektrického skútru, určené pro – zejména zahraniční – návštěvníky naší metropole.

Jde o unikátní službu, s níž přichází cestovní agentura Accessible Prague, která na její částečné pokrytí získala grant pražského magistrátu. Pro turisty jsou v rámci projektu „Prahou na skútru a pěšky“ připraveny tři různě tematicky zaměřené bezbariérové okruhy, po nichž je provedou autorizovaní průvodci.

„Klasická pěší túra, zvláště na pražských kostkách, může být pro řadu návštěvníků fyzicky příliš namáhavá, ne-li nemožná,“ říká Lea Skanderová, majitelka cestovní agentury Accesible Prague, která se věnuje zajišťování služeb pro hendikepované turisty již od roku 2007. Inspirací v tomto projektu ji byly podobné elektrické vozíky, které viděla ve Velké Británii. Na nabízení průvodcovských služeb však narazila na internetu jen v USA a to ještě s pomocí audioprůvodců.

Průvodce pomůže i s překážkami

„U nás provází turistu živý průvodce či průvodkyně a kromě výkladu v některém ze světových jazyků mu je schopen pomoci při překonání obtížných úseků cesty nebo při odstraňování překážek.

„Nezřídka se setkáváme například s reklamními tabulemi různých obchodů či restaurací, které jsou v podobě známých stříšek vystrčeny na chodník. Tady na Příkopech či na Václavském náměstí to tolik nevadí, ale v uličkách starého města se už potom na úzkém chodníku nedá na skútru projet,“ říká Alena Brodaová, jedna z průvodkyň.

Mezitím jsem se už vozík naučil ovládat a zvládl i přejezd kolejí a vyjetí na snížený obrubník, které jsou dnes v centru města naštěstí zcela běžné. „Vozík je schopen překonat i stupínek do výšky deseti centimetrů, jeho pneumatiky jsou široké asi osm centimetrů, a tak nemohou zapadnout například do tramvajových kolejí,“ uvádí průvodkyně. To je podle ní zásadní rozdíl proti klasickému elektrickému vozíku pro postižené, který do kolejí zapadnout může.

Skútry mají ještě jedno specifikum: jsou totiž skutečně více podobné „dospělému“ skútru, mají kola před a za sedící osobou a nastupuje se na ně obkročmo, nikoli zepředu jako na vozík pro tělesně postižené. To by snad mohlo některým hendikepovaným vadit, ale podle dosavadních zkušeností Ley Skanderové prý bude takových případů minimum.

Rychlost? Maximálně 12 km za hodinu

Naše pouť končí tam, kde začala: před hotelem Yasmin v ulici Politických vězňů, kde bude základna skútrů a kde se budou přes noc nabíjet jejich baterie. Maximální rychlost těchto čtyřkolových vozítek je 12 kilometrů za hodinu, ale dá se jet doslova krokem, což je pro komentované prohlídky města ideální – doprovázející průvodce jde totiž pěšky, stejně jako možná další osoba z doprovodu postiženého.

Při projížďce centrem města jsem nezaznamenal žádné negativní reakce, ve tvářích některý lidí možná náznak údivu. Na podobné vozíky, které si skutečně zaslouží pojmenování skútr a které neslouží zdaleka jen invalidům, nejsme ještě zvyklí. Uvědomil jsem si zároveň, kolik drobných či větších překážek člověk při pochůzce městem běžně překonává, zatímco pro osobu na vozíku mohou být problémem. I když je našinec při pěším putování městem občas trochu unavený, zdravé nohy za skútr by zřejmě většina z nás neměnila.