O bezmála sedm set milionů korun mohou přijít tři velké městské části.

Svěřily je obchodníkovi s cennými papíry společnosti Key Investments, přestože se mohly z veřejně dostupných zdrojů informovat o možných rizicích svého podniku. Jde o částku, za niž by se dalo postavit například dvacet dětských hřišť nebo dvě velké školky, popřípadě jich deset zrekonstruovat.

Pražská TOP 09 proto žádá hlavu těch, kteří za údajný hazard s obecními prostředky nesou odpovědnost, tedy současného ministra životního prostředí a exstarosty Prahy 6 Tomáše Chalupy, poslance a starosty Prahy 13 Davida Vodrážky, bývalého starosty Prahy 10, dnes místostarosty Vladislava Lipovského (všichni ODS), a bývalého místostarosty Prahy 10, dnes náměstka primátora Antonína
Weinerta (ČSSD). Jimi reprezentované vedení radnic se nechalo zlákat sliby o nadstandardních výnosech.

V současné době však panují obavy, že městské části ve kterých žije dohromady zhruba 250 tisíc lidí, nedostanou nejen výnos z investice, nýbrž ztratí i své vklady. KI se totiž nejprve ocitla pod dozorem České národní banky (ČNB) v insolvenci, později dokonce vrátila licenci opravňující ji k obchodování s cennými papíry. Například z Prahy 10 už kvůli tomu padlo trestní oznámení pro podezření z porušování povinností při správě cizího majetku.

Radnice se zřejmě oprávněně obává, že místo slíbených peněz obdrží jen bezcenné obligace.

Budou padat hlavy?

Podle magistrátní opozice by měly za neodpovědné hospodaření s obecními penězi padat hlavy. TOP 09 žádá rezignaci některých významných pražských politiků. Jedním z těch, kteří mají nést odpovědnost, je i ministr životního prostředí a bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS).

„Je to věc, která se táhne už od roku 2003, kdy Praha 6 vložila první miliony. Postupně radnice vložila společnosti přes půl miliardy korun. Byl to však velmi rizikový vklad, kritizovala to i ČNB. Dluhopisy jsou splatné v roce 2013, tím se hájí radnice, že do té doby peníze budou. Za stávající situace je to však velmi nejisté,“ upozornil Ivan Mašek (TOP 09), opoziční zastupitel Prahy 6. Zdůraznil, že kdyby Praha 6 vložila zmíněné miliony do banky a chovala se konzervativně, výnosy by byly stejné a bez rizika.

Ministr Chalupa je v současné době na pracovní návštěvě Skandinávie a k problému se včera nevyjádřil. Už dříve ale Deník ujišťoval, že v době, kdy Praha 6 pod jeho vedením peníze vložila, byla KI firmou se solidní pověstí a městská část se pro ni rozhodla na základě řádného výběrového řízení. Chalupův šéf – premiér Petr Nečas včera odpoledne přispěchal s prohlášením, že kauza KI je problémem komunálním a že neovlivní složení vlády. Také ministr Kalousek uvedl, že se KI na vládní úrovni řešit nebude.

Problém s Key Investments se ale netýká zdaleka jen Chalupy.

„Vyzýváme k odstoupení z veřejných funkcí také starostu Prahy 13 Davida Vodrážku, bývalého starostu Prahy 10, dnes místostarostu Vladislava Lipovského (oba ODS), bývalého místostarostu Prahy 10 a dnes náměstka primátora Antonína Weinerta (ČSSD) a další komunální politiky,“ řekl včera novinářům Tomáš Hudeček, předseda klubu pražských zastupitelů zaTOP09.

Weinert, Lipovský ani Vodrážka však důvod k rezignaci nevidí. Náměstek primátora vidí chybu na straně ČNB, která samosprávy městských částí prý dostatečně nevarovala před KI. Vodrážka se pro změnu hájí většinovou vůli zastupitelstva svěřit KI obecní peníze.

„Prostředky jsme stejně jako například Lesy ČR, město Sokolov či Sokolovská uhelná svěřili tehdy licencovanému obchodníku s cennými papíry který měl být pod dohledem ČNB. Právě ČNB pod tehdejším vedením Zdeňka Tůmy (TOP 09) měla kontrolovat, zda KI investuje podle principu dobrého hospodáře. To ale nečinila a nikdy nás neupozornila na rizika,“ vzkázal včera náměstek primátora Weinert.

Podobně reagoval i předseda pražské ODS Boris Šťastný. „Mrzí mě, že právě TOP 09, jejíž lídr Zdeněk Tůma v inkriminované době působil v ČNB, problém takovým způsobem zneužívá. Státní dohled ČNB zřejmě selhal,“ prohlásil Šťastný.

„TOP 09 se chce jen zviditelnit. Vedení Prahy 13 dělá veškeré kroky, aby peníze dostalo zpět. Vráceno už bylo zhruba 50 milionů korun,“ připojil se Vodrážka. Zdůraznil dále, že o uložení peněz do KI rozhodovalo zastupitelstvo, nikoli on sám.

Hrátky za stovky milionů

Jak již Deník před časem informoval,společnost KI vrátila České národní bance (ČNB) licenci obchodníka s cennými papíry a údajně změnila předmět podnikání. Například na účet Prahy 10 už měla část peněz dorazit, ale nestalo se tak.

Podle zastupitele Maška zůstanou pravděpodobně městským částem Praha 6 a Praha 10 neprodejné a bezcenné cenné papíry ve vykazované hodnotě více než půl miliardy korun a městské části Praha 13 zůstává u Key Investments dluh zhruba 150 milionů korun.

„Není možné takto rizikovou investicí ohrozit veřejný majetek a nepřijmout za to žádnou odpovědnost,“ dodal Hudeček.

Společnost Key Investments podle něj za stovky milionů z pražských radnic nakoupila na Slovensku vydané nekótované a na veřejných trzích neobchodovatelné dluhopisy zadlužených firem.

Zajímavostí je, že akcie, ač kótované, se na burze od roku 2007 neprodávají a jejich tržní cenu nelze proto věrohodně ověřit – poslední prodej z 31. ledna 2011 povinně zveřejněný na stránkách Key Investments proběhl za cenu 28,75 Kč za akcii, zatímco městské části Praha 6 vykazuje Key Investments ve stejné době u této akcie tržní cenu 290,13 Kč.

Opoziční zastupitelé navíc kritizují i to, za jakých podmínek k vložení peněz došlo. „Například v Praze 10 to schválila jen rada, nikoli zastupitelé,“ sdělil Michal Narovec (TOP 09), zastupitel Prahy 10.

„V Praze 13 to neprojednal ani finanční výbor a nakonec to bylo předloženo na jednání zastupitelstva a prohlasováno, jako při prodeji nádobí důchodcům na zájezdu,“ přirovnal Jakub Lapáček (TOP 09), zastupitel Prahy 13. Praha 10 a 13 si pak nechávala vypracovávat právní analýzy celého obchodu. „Jenže například advokát, kterého si najala Praha 13, uvedl do posudku lživé informace o tom, že za společností stojí velké finanční skupiny,“ doplnil Lapáček.

Současná vykazovaná hodnota pohledávek městských částí za Key Investments:
Praha 6 – 252 milionů Kč (plus 50 milionů Kč dceřiná společnost Prahy 10,
kterou radnic vlastní 100 %)
Praha 10 – 215 milionů Kč
Praha 13 – 168 milionů Kč

LUKÁŠ MAREK
JAKUB KRUPKA

Čtěte také: Praha 10 může přijít o 220 milionů. Hrozí žalobou