Již ve středu by se podle neoficiálních informací mohl konat smuteční průvod. Během něj má být převezena rakev s ostatky z centra Pražská křižovatka na Pražský hrad.

„Smuteční rozloučení s panem prezidentem Havlem vyvrcholí v pátek 23. prosince ve 12 hodin v katedrále svatého Víta,“ uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Pohřeb prvního českého prezidenta připravuje ve spolupráci s Havlovou rodinou Výbor pro vypravení státního pohřbu, jehož členy jsou nejvyšší ústavní činitelé - prezident Václav Klaus, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a premiér Petr Nečas.

Rakev s ostatky zesnulého prvního polistopadového prezidenta je v pondělí a v úterý vystavena v centru Pražská křižovatka v odsvěceném kostele svaté Anny. Odtud se ve středu přemístí do Vladislavského sálu Pražského hradu.

Podle arcibiskupa Duky ji pak v pátek dopoledne vojáci přenesou do svatovítské katedrály, kde se odehraje od 12 hodin rekviem. Duka České televizi řekl, že zádušní mši bude celebrovat on. Závěr pak odslouží Havlův přítel, biskup Václav Malý. Po státním pohřbu by se měl podle arcibiskupa na přání rodiny konat ještě obřad v krematoriu, uložení urny se uskuteční nejspíš po Vánocích.

Havel zemřel v neděli ve spánku na chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Bylo mu 75 let. Soustrast nad úmrtím exprezidenta a klíčové postavy někdejšího československého disentu a sametové revoluce vyjadřují dnes Češi na řadě míst. Kondolence přicházejí také ze zahraničí.

Se zesnulým prezidentem se v pondělí přišly rozloučit do centra Pražská křižovatka v odsvěceném kostele svaté Anny zástupy lidí. Očividně sklíčená Dagmar Havlová strávila v kostele asi hodinu. Odešla těsně před polednem, kdy se brána otevřela pro veřejnost. Vdova po exprezidentovi potom zamířila na Hrad odkud odjela kolem 13.45 hodin.

Na Pražském hradě lidé začali dopoledne podepisovat kondolenční listiny. Jako první se do knih v Rothmayerově sálu v 10 hodin zapsali Klaus, pražský arcibiskup Dominik Duka, Němcová a Štěch. Odpoledne bude vláda na mimořádném jednání rozhodovat o vyhlášení státního smutku. Podle neoficiálních informací by mohl trvat od středy do pátku.

Havlova rakev bude tažena na stejné lafetě jako Masarykova

Rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla bude při středečním převozu do Vladislavského sálu Pražského hradu tažena koňmi na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Snahou organizátorů pohřbu je poslední rozloučení s někdejší hlavou státu co nejvíce přiblížit prvorepublikové tradici, sdělil zdroj obeznámený s přípravou smuteční akce.

Rakev s Havlovými ostatky bude tažena koňmi na lafetě houfnice. Smuteční průvod tak má připomínat pohřeb prezidenta Masaryka. Pochodu se zúčastní nosiči historických praporů z období legií z první světové války, první republiky a druhé světové války. V průvodu bude i 18 bojových praporů současných jednotek české armády, které vojákům udělil Havel v době, kdy vykonával funkci prezidenta.

Havlovy ostatky jsou nyní vystaveny v duchovním centru Pražská křižovatka. Do odsvěceného pražského kostela svaté Anny se chodí poklonit stovky lidí. Ve středu budou ostatky převezeny na Hradčany.

Průvod s rakví půjde z kasáren hradní stráže v Loretánské ulici na Hrad, kde bude exprezidentova rakev vystavena ve Vladislavském sále. Smuteční průvod by se měl dát do pohybu dopoledne.

Ve Vladislavském sále, kde bude Havlova rakev vystavena, zahraje ve středu Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem smuteční hudbu ze svity Pohádka od Josefa Suka a další dílo zřejmě od Antonína Dvořáka. Podle ředitele ČF Davida Marečka měla být podle prvního návrhu uvedena část Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, na přání Hradu ale zazní skladby jen od českých autorů.

Filharmonici zahrají i v pátek na zádušní mši za někdejší hlavu státu. V Chrámu svatého Víta pod Bělohlávkovou taktovkou zazní tóny Dvořákova Requiem. Kvůli státnímu smutku, který byl z důvodu Havlova úmrtí vyhlášen od středu do pátku, filharmonie zrušila své vánoční koncerty plánované na středu a čtvrtek.

Pietní akce omezí provoz na Hradě, uzavřou se výstavy

Pražský hrad v souvislosti s pietními akcemi k úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla v dalších dnech výrazně omezí turistický provoz. Ve středu do 13 hodin bude areál Hradu úplně uzavřen. Návštěvníci musí počítat také s uzavřením hradních výstav v některých dnech. Oznámil to tiskový odbor Hradu.

Ve středu a v pátek se lidé nedostanou na výstavu Carský dvůr pod žezlem Romanovců. Přístupná nebude v tyto dny ani expozice svatovítského pokladu. Ve čtvrtek budou obě výstavy otevřeny od 10 do 18 hodin.

Od pondělí až do pátku bude uzavřen Starý královský palác včetně expozice Příběh Pražského hradu. Od středy do pátku Hrad zruší prohlídky všech návštěvnických objektů. Kvůli smutečním akcím se ve středu neuskuteční koncert Adventus Domini v bazilice sv. Jiří.

Ve svatovítské katedrále měli pohřeb mimo jiné Lux a Janota

Poslední rozloučení v chrámu svatého Víta na pražských Hradčanech je vzácnou událostí. V polistopadové historii se této pocty dostalo jen několika osobám. V pátek bude ve svatovítském chrámu pohřben bývalý prezident Václav Havel.

Výběr osob, jejichž pohřeb se konal ve Svatovítské katedrále (řazeno chronologicky):

František Tomášek – Pražský arcibiskup a kardinál zemřel 4. srpna 1992 ve věku 93 let. Jeho tělo je pohřbeno v arcibiskupské hrobce v pražské katedrále.

Tomášek se narodil 30. června 1899 ve Studénce u Nového Jičína. V roce 1918 vstoupil do Arcibiskupského semináře v Olomouci a o čtyři roky později byl vysvěcen na kněze. Olomouckým biskupem byl jmenován v říjnu 1949 a pražským arcibiskupem v prosinci 1976. Ve svých 92 letech požádal, aby byl odvolán z úřadu, a papež Jan Pavel II. jeho přání v březnu 1991 vyhověl.

Pro širokou veřejnost se Tomášek stal známým v období otevřeného konfliktu katolických věřících s komunistickou mocí, kdy vystupoval na obranu utiskovaných kněží a věřících a požadoval náboženskou svobodu a zásadní změnu politiky státu v církevních věcech.

Kajetán Matoušek – Světící pražský biskup Matoušek zemřel 19. října 1994 ve věku 84 let. Jeho tělo bylo uloženo do rodinné hrobky na hřbitově Malvazinky v Praze 5.

Narodil se 7. srpna 1910 v Praze. Na kněze byl vysvěcen v Římě v roce 1934, doktorem teologie promován v roce 1946 na Karlově univerzitě. O tři roky později se stal biskupem.

Působil v duchovní správě v Tachlovicích, Staré Boleslavi, Kosově Hoře, Sokolově a v Praze-Nuslích a u svatého Vojtěcha. Byl též titulárním biskupem serigenským a konsultorem Posvátné kongregace pro klerus v Římě.

Josef Lux – Jeden z nejvýznamnější českých politiků 90. let zemřel 22. listopadu 1999 v americkém Seattlu v důsledku komplikací při léčbě leukemie. Jeho ostatky byly uloženy do rodinného hrobu v Hemžích na Choceňsku.

Lux se narodil 1. února 1956 v Ústí nad Orlicí. Po studiích na Vysoké škole zemědělské v Brně pracoval v různých funkcích v Jednotném zemědělském družstvu v Zálší.

V politice se Lux začal angažovat v roce 1982, kdy vstoupil do Československé strany lidové (ČSL), za niž byl v lednu 1990 kooptován do parlamentu. V září 1990 stanul v čele ČSL, od března 1992 byl předsedou nástupnické Křesťanské a demokratické unie – Československé strany lidové (KDU-ČSL). V červnových volbách 1992 byl zvolen poslancem a současně se stal místopředsedou české vlády a ministrem zemědělství. Obě funkce zastával s krátkou přestávkou do července 1998.

V průběhu roku 1998 u něj lékaři zjistili chronickou leukemii. Následující rok se Lux ve Spojených státech podrobil transplantaci kostní dřeně, přes úspěch operace však zemřel na komplikace způsobené zápalem plic. Bylo mu 43 let.

Oto Mádr – Kanovník Vyšehradské kapituly a šéfredaktor Teologických listů zemřel letos 27. února ve věku 94 let. Jeho ostatky byly uloženy na vyšehradském hřbitově.

Oto Mádr se narodil 15. února 1917 v Praze. Vystudoval Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1942 byl vysvěcen na kněze. V letech 1948 až 49 studoval morální teologii na Gregoriánské univerzitě v Římě. Za komunismu byl dlouhá léta vězněn, vedl tajné bytové teologické semináře a spolupracoval s Chartou 77. Kanovníkem Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě byl od roku 1999.

Eduard Janota – Ekonom a ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera zemřel 20. května 2011 na tenisovém kurtu v Radovesicích na Litoměřicku na zástavu srdce.

Janota vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Kariéru zahájil v roce 1976 jako odborný referent na Generálním ředitelství České státní pojišťovny.

Na ministerstvu financí působil od roku 1978. Od počátku se specializoval na problematiku státního rozpočtu. Od roku 1992 byl ředitelem odboru státního rozpočtu a v srpnu 1999 se stal náměstkem ministra financí. Mezi lety 2001 až 2006 byl prvním náměstkem ministra financí. V čele tohoto ministerstva byl od května 2009 do července 2010.

Čtěte také: Na pohřeb Václava Havla se chystají hlavy států a další významní politici