Závěrečná píseň v podání Davida Kollera, kterou pro shromáždění napsali Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, vychází ze známého Havlova hesla. Tvůrci v ní použili i záznam prezidentových slov a oslovení, jímž začínal své projevy.

Na Havla vzpomněla řada osobností 

Shromáždění, kterým se prolínala hudební vystoupení, odstartoval fiktivní Havlův proslov, sestříhaný ze záznamů jeho glos a projevů. Na Havla poté zavzpomínali ze záznamu jeho spolupracovníci i další osobnosti.

Připomínali mimo jiné jeho hodnotovou neústupnost, schopnost dát slovům přesný význam nebo idealismus v protikladu k cynismu současných politiků.

Shromáždění bylo přenášeno internetem 

Přímo na shromáždění přišel biskup Václav Malý, který připomenul Havlovu schopnost sjednocovat, jeho důraz na odpovědnou svobodu, toleranci a solidaritu. Podle něj by lidé v havlovském smyslu měli „odolávat veškeré demagogii, veškerému provincionalismu, veškerému nacionalismu a veškerému izolacionismu". Přítomní jeho slova odměnili dlouhým potleskem.

Shromáždění, které bylo prostřednictvím internetu přenášeno do řady českých a moravských měst, uspořádal spolek VH80. Smyslem bylo podle organizátorů připomenout Havlovy myšlenky, životní postoj a hodnoty, jež zastával způsobem, který by povzbudil a inspiroval k jejich aktivnímu následování, posílil směřování české společnosti k větší otevřenosti, zvýšil respekt vůči pravidlům liberální demokracie a stvrdil příslušnost České republiky ke společenství svobodných a demokratických stá­tů.

Hudební vystoupení obstaraly skupiny Mydy Rabycad, Zrní, slovenská Korben Dallas a Michal Ambrož & Hudba Praha, která zahrála mimo jiné Havlovu oblíbenou píseň Špinavá záda.

Čtěte také: Česko si připomíná nedožité osmdesátiny Havla