Vítězkou kategorie Občanský zaměstnanec roku se stala Květoslava Valentová, která má v metropoli již 35 let na starosti agendu přijímání nových hasičů, zajišťování rekreace pro zaměstnance, setkávání bývalých pracovníků i organizování táborů pro děti. Žena, která je sama mistryní světa v jízdě na horském kole, navíc organizuje hasičské závody v běhu a běžeckém lyžování.

V nejsledovanější kategorii Hasič roku získal druhou příčku pražský hasič Josef Vančura, který v době svého volna poskytl první pomoc ženě, která zkolabovala na ulici a upadla do bezvědomí. Podle telefonických pokynů dispečerky záchranné služby prováděl resuscitaci až do příjezdu sanitky. Díky jeho pomoci pacientka přežila klinickou smrt.

Projekt roku

Úspěch přišel i v kategorii Projekt roku, kde druhé místo získal ilustrovaný týdenní kalendář pro seniory, který pro každý týden vybírá jedno riziko, se kterým se mohou dříve narození občané setkat, a přináší rady, jak se zachovat. Na jeho přípravě se podíleli hasiči z několika krajů. Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy v oceněném týmu zastupovala Luďka Palzerová.

Zásah roku

Středočeši bodovali v kategorii Zásah roku, kde byla druhým místem oceněna likvidace požáru pekáren v Kladně z loňského 31. ledna. V nepřehledném komplexu hal zasahovalo téměř 300 hasičů ze 36 jednotek, kteří museli zajistit nejenom náročné hašení, ale postarali se také o záchranu zaměstnanců. Zásah, který se protáhl na 73 hodin, byl provázen rizikem popálení, opaření, ztráty orientace, pádu konstrukcí, ale i úniku čpavku z potrubí a výbuchu tlakových láhví.