„Letos je poprvé věnován již nežijícímu autorovi, Jaroslavu Haškovi,“ řekl organizátor maratonu Karel Srp.

Nepřetržité čtení bylo v úterý dopoledne přerušeno a bude pokračovat opět od středy do čtvrtka. Pořadatelé očekávají, že se akce zúčastní asi 180 čtenářů. Zájemců o čtení textů z Haškových knih je přitom podle Srpa mnoho. „Volné už jsou jenom noční časy,“ prohlásil Srp.

Zahajovací pondělní program obohatilo vyhlášení cen Společnosti pro oživení nesmrtelnosti Jaroslava Haška pro autora nejlepších současných humoristických knih.

Cenu Jaroslava Haška za nejlepší domácí humoristické dílo současnosti získal Michal Marčák za kreslené vtipy. V zahraniční kategorii zvítězila dvojice Jonathan Lynn a Anthony Jay za román, divadelní hru a scénář televizního seriálu Jistě, pane premiére. Jakub Ludvík „utržil“ za kalendář Magistrátu hlavního města Prahy Cenu poručíka Duba v kategorii „nejhrůznější pokus o humor“.

Jde o poctu autorovi

Společnost pro oživení nesmrtelnosti Jaroslava Haška je občanské sdružení, které chce v příštím roce uspořádat oslavy 125. výročí spisovatelova narození a zároveň 85. výročí jeho úmrtí.

„Nejde o nějaké rétorické cvičení, ale o vzdání pocty autorovi,“ konstatoval Srp, který maraton zahájil se spisovatelovým vnukem Richardem Haškem. Na seznamu čtenářů nechyběli ani znalec Haškova díla Radko Pytlík, herec Jiří Krampol, scenárista Zdeněk Mahler, herec a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák či Miroslav Šlouf, kontroverzní spolupracovník bývalého premiéra Miloše Zemana.

Maraton je mezinárodní a Haškovi příznivci v pondělí četli jeho texty také v Košicích, kde si dokonce kus Švejka přeložili do východoslovenského nářečí – zemplínštiny.

K maratonu se také připojí čtenáři v Českém centru v Kyjevě a v knihovně v Lysé nad Labem. Celou akci doprovází výstava obálek zahraničních vydání Haškových knih.

První ročník v roce 1998 byl věnován beatnické generaci. Čestným hostem se tehdy stal básník Lawrence Ferlinghetti. Loni bylo čtení věnováno Arnoštu Lustigovi.