Poslední doutnající zbytky ohořelého zboží, uskladněného ve zničené budově libušské tržnice SAPA, uhasly ažv pátekodpoledne. Z jednopodlažní haly skladu textilu a obuvi zbylo pouze ohořelé torzo a vietnamským trhovcům, kteří během čtyřiadvaceti hodin přišli o všechno, jen oči pro pláč.

Naprostá většina jejich zboží podlehla zkáze v hořících zdech objektu. Ti šťastnější, kteří měli zboží uskladněno jinde, byli v pátekdo areálu vpuštěni a začali odvážet své zboží na jiná místa, především do holešovické tržnice.

Ještě ve chvíli, kdy na spáleništi finišovaly dohašovací práce, dorazil na místo team profesionálních vyšetřovatelů. Měli před sebou nelehký úkol: zjistit, kde a hlavně proč začalo hořet. Ve hře jsou zatím tři verze. Nedbalost, technická závada ale také žhářství.

„Nejdůležitější bude najít ohnisko požáru. Odtud se začne odvíjet naše práce. Odhadujeme ale, že to bude trvat řádově několik dní. Prostory jsou velmi rozsáhlé a členité a to znesnadňovalo práci při zásahu samotném i nyní při vyšetřování příčin,“ informoval mluvčí pražských hasičů Vít Pernica.

Mezi samotnými postiženými vietnamskými obchodníky to už v pátekvřelo. Někteří z nich byli přesvědčeni o tom, že za katastrofou stojí nekalý konkurenční boj a poukazovali na fakt, že lehl popelem pouze jejich sklad. Čínská prodejna nábytku stojící v těsné blízkosti zničeného skladiště zůstala naprosto nedotčena.

Předseda Česko-Vietnamské společnosti Marcel Winter s postiženými trhovci soucítí. „Mnoho tamních prodejců přišlo během čtyřiadvaceti hodin téměř o všechno. Jsou nešťastní a mají obavu o svoji budoucnost,“ popsal pochmurnou atmosféru, která po požáru zavládla v pražské vietnamské komunitě.

Objevili se ale i jiné hlasy. Někteří z přihlížejících obyvatel okolního sídliště nezapomněli utrousit uštěpačnou poznámku na adresu Vietnamců ve smyslu „patří jim to.“

Zásah proti ničivému živlu byl ve všech ohledech rekordní. Pracovalo na něm celkem 420 profesionálních i dobrovolných hasičů z Prahy i ze všech možných koutů republiky. Lokalizace trvala celých dvacet hodin a dalších deset hodin trvalo dohašení.

Rozhodujícím momentem, který znamenal obrat v boji proti ohni byl odpolední přílet vrtulníku, který shazoval hasící látku do hořícího objektu. Paradoxně k tomu napomohl fakt, že se střecha budovy propadla.

I v tomto byl zásah výjimečný. Vůbec poprvé v dějinách byl totiž k likvidaci požáru uvnitř městské aglomerace použit právě vrtulník.

Pozitivní zprávou je, že nikdo při požáru nezemřel ani nebyl vážně zraněn. Jiřina Ernestová z pražské záchranky informovala „pouze“ o třech lehce zraněných hasičích.