Uzavřena pro automobilovou dopravu je po celou neděli část historického centra metropole. Praha se počtvrté připojila k Evropskému dni bez aut a prostor mezi Smetanovým nábřežím a na náměstím Jana Palacha se tak proměnil v dějiště happeningu pro pěší, kola, inline brusle a koloběžky.

Oblast se uzavřela v jednu hodinu ráno, platí v ní rovněž zákaz zastavení. Na dodržování dočasných dopravních opatření dohlížejí hlídky městské policie. Provoz tramvajových linek 17 a 18 zůstal zachován, linka číslo 18 však od 13 do 21 hodin nepojede přes Mánesův most, ale po objízdné trase přes Újezd.

Samotný program byl zahájen v 10 hodin a je určen všem věkovým kategoriím.

Uvědomit si tlak aut

„Naším cílem je vrátit alespoň v průběhu jednoho dne na ulici rozmanitý život a ukázat ji jako místo zábavy a rekreace. Lidé si mohou vychutnat pobyt v místech, která jsou nyní takovým způsobem jen stěží dostupná, a současně si uvědomit tlak postupující civilizace,“ shrnul zaměření happeningu Jan Lacina, produkční ředitel pořádající agentury Bison & Rose.

Hlavní pódium vyrostlo na náměstí Jana Palacha a nabídne především hudební produkci. V 11 hodin zazní lidové písně hrané na heligonku, poté vystoupí například zpívající vietnamský kuchař Le Quang Dao. V 18 hodin pak program uzavře koncert skupiny The Tap Tap s Davidem Kollerem.

„Všichni odvážní amatérští muzikanti si navíc od 13:30 do 18 hodin mohou na profesionální aparatuře na pódiu veřejně zahrát své kytarové sólo,“ vyzývá zájemce Lacina.

Pro děti je připravené loutkové divadlo, ukázky tradičních řemesel, kreslení křídou na asfalt, skákadla nebo malování na obličej. Teenageří si pak mimo jiné mohou vyzkoušet akrobacii na U-rampě na skateboardech a BMX kolech.

Velká cyklojízda

Prezentovat se budou se také nevládní sdružení a organizace podporujících ochranu přírody a rozvoj cyklostezek. V 15 hodin odstartuje od Rudolfina tradiční manifestační cyklojízda pořádaná sdružením Auto*Mat, na Smetanově nábřeží má svůj stánek mimo jiné kampaň I ty ovládáš změny klimatu.

Dopravní podnik se do happeningu zapojí jízdou historických tramvají. Ty vyjedou z Mánesova mostu ve 14 hodin a pojedou dále po trase Národní divadlo – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Náměstí Republiky – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště. Aby byla zachována kompaktnost průvodu při průjezdu Prahou, nebude cestujícím po trase umožněn nástup a výstup.

Občerstvení budou zajišťovat po celý den pouliční kavárny a pivní stan před Rudolfinem. Součástí akce jsou i stánky s burčákem nebo cukrovou vatou.

Oblast se pro automobilovou dopravu opět zpřístupní s úderem půlnoci.