„Byl prosinec a já přemýšlel, jak bych se tam každý den dopravoval, protože tato stanice není bezbariérová. A zrovna v době, kdy jsem řešil toto dilema, jsem se dozvěděl o projektu Vzdělávání a mobilita v Praze," prozradil včera po konferenci na pražském magistrátu Pražskému deníku Tomáš Pik, který na zmíněné praxi dokonce navrhoval vizitky pro současného prezidenta Miloše Zemana.

Tomáš Pik, který je upoután na vozíček už druhý rok, se tak stal jedním z prvních Pražanů, kteří začali využívat k cestě do práce speciálně upravený vůz. Od dubna pracuje jako prodejce zájezdů v cestovní agentuře na Černém Mostě. A i tam ho každý den vozí bezbariérový vůz. „Dříve jsem se do práce přepravoval komplikovaně, hodinu. Nyní díky speciálnímu vozu jsem na pracovišti za dvacet minut," pochvaluje si Pik.

A jak konkrétně služba přepravy pro handicapované Pražany funguje? „Všichni, kteří mají na tuto službu nárok, mohou zavolat na bezplatnou telefonní linku, kde si u dispečera objednají odvoz. Dispečer zjistí, zda je to v daném termínu možné a informuje, zda bude doprava realizována," vysvětlila Lucie Válová, koordinátorka projektu. V současné době využívá službu přepravy několik desítek Pražanů. „Někteří klienti jezdí s naším řidičem a asistentem pravidelně. Ale máme i případy, kdy se klient potřebuje nárazově dostat na pohovor, tak si nás objedná," popisuje koordinátorka Válová.

A proč se hlavní město společně s příspěvkovou organizací Centrum sociálních služeb Praha rozhodlo pro realizaci tohoto projektu? „Praha chce podpořit skupinu lidí, kteří to nemají kvůli svému handicapu v životě lehké, a současně jim chceme tímto způsobem umožnit plnohodnotněji se začlenit do společnosti," řekl Ivan Kabický, náměstek primátora pro sociální oblast. Objednat přepravu si mohou handicapovaní Pražané od pondělí do pátku od 7.00 do 17.00 na bezplatné lince 800 888 539. Projekt poběží až do listopadu 2014. A po této době by si jej plně pod „svá křídla" měl vzít magistrát.

Projekt Vzdělávání a mobilita v Praze: Službu mohou využívat Pražané – držitelé průkazů TP, ZTP, ZTP/P, osoby invalidní v prvním, druhém nebo třetím stupni ve věku 18 – 65 let. Podmínkou je, že to musí být z domova do zaměstnání či za vzděláním. Vozy určené k přepravě postižených jsou uzpůsobeny k maximálnímu pohodlí až sedmi osob. V zadní části mají namontovanou sklápěcí plošinu tak, aby mohli klienti pohodlně nastoupit.