První stál v řadě s růží v ruce Václav Lipták, který byl na místě už v sedm hodin ráno. "Přijel jsem ze Strakonic, chtěl jsem se rozloučit, protože mám Hanku moc rád," řekl ČTK.

S populární zpěvačkou se přišli rozloučit lidé všech generací, mnozí z nich s květinami. Skupinka žen si při čekání ve frontě krátila chvíli poslechem písní Zagorové z mobilních telefonů, ke kterým se přidaly svým zpěvem.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

V zaplněných prostorách Divadla Kalich, kde se nacházelo mnoho věnců a květin, organizátoři dávali pokyny přítomným, aby plynule procházeli kolem rakve umístěné na jevišti, kterému vévodila velká fotografie Zagorové. Po skončení rozloučení z divadla květinové dary převezou na improvizované pietní místo v blízkosti vstupu vyšehradského hřbitova, kde budou umístěny do 3. září do večerních hodin. I sem bude možné se symbolicky přijít rozloučit s oblíbenou zpěvačkou a případně i zapálit svíčku, informovali pořadatelé.

Právě v Divadle Kalich zpěvačka před lety kývla na nabídku, aby hrála v muzikálu Jack Rozparovač. Byla to její první divadelní muzikálová role. Již se nedožila muzikálu Biograf lásky, který bude mít premiéru 16. září a je složený z jejích hitů.

Zádušní mše za Hanu Zagorovou, 30. 8. 2022. Dagmar Patrasová a Felix Slováček.
Foto: Zádušní mše za Hanu Zagorovou. Na zpěvačku vzpomněli blízcí i kolegové

Zpěvačku dlouhodobě provázely zdravotní problémy. Její stav se začal zhoršovat poté, co v září 2020 dostala koronavirus s velmi těžkým průběhem. Kvůli únavě a oslabení organismu od srpna minulého roku zrušila své pracovní závazky.

Za svoji kariéru nazpívala Zagorová téměř 900 písní, působila v několika souborech a v divadlech Apollo a Semafor. Už od druhé poloviny 60. let patřila k nejvýraznějším postavám tuzemské popové scény. Uplatnila se nejen svým charakteristickým hlasem, ale také jako textařka, herečka a moderátorka. Zatím poslední studiové sólové album Já nemám strach vydala v roce 2018. O dva roky později natočila Zagorová se svým manželem, operním pěvcem Štefanem Margitou, desku Konečně společně.

"Osobně si vážím inspirativních let, které jsme na Supraphonu společně prožili. Hana Zagorová patřila mezi umělce, kteří se neustále vyvíjí. Vždy věrná impulsům kreativity, neváhala propojit svůj talent s mladými autory a interprety. I proto září její hvězda dál," uvedla ředitelka vydavatelství Supraphon Iva Milerová.

Umělečtí kolegové, přátelé a další pozvaní hosté se s Hanou Zagorovou rozloučili v úterý v kostele sv. Tomáše v Praze na Malé Straně. Zádušní mše se na přání zesnulé konala jen pro uzavřený okruh lidí.