V textu, který zveřejnil na serveru Parlamentní listy.cz, Hájek také homosexuály označil za „deviantní spoluobčany“. Pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) a předsedu pražské ODS Borise Šťastného ostře zkritizoval za to, že akci pořádanou komunitou gayů a leseb podpořili. S takovými názory by podle něj měli opustit ODS, která se označuje za pravicovou stranu. Svoboda i Šťastný kritiku odmítli.

„Nátlaková akce homosexuálů, která proběhne v Praze pod pěkným českým názvem gay parade, totiž není nevinnou legráckou. Je vážnou politickou demonstrací určitého hodnotového vidění světa. Světa, v němž klasická rodina již nehraje žádnou roli. V němž hluboké národní tradice a kulturní kořeny ožírá obluda multikulturalismu. Světa, v němž sexuální či jakákoli jiná deviace je povýšena na ctnost, abnormalita na normu, destrukce společnosti na posvátný pokrok,“ napsal Hájek. Poznamenal také, že ve světě, který účastníci akce prosazují je jediným „ohroženým druhem typicky běloch, heterosexuál a křesťan“.

Prague Pride poprvé v Praze

Takzvaným průvodem hrdosti homosexuálů vyvrcholí v Praze 13. srpna pětidenní Festival tolerance, nad nímž převzali záštitu primátor i starosta Prahy 1. Karnevalový pochod gayů, lesbických žen, transsexuálů a příslušníků dalších menšin s názvem Prague Pride se v hlavním městě koná poprvé. Podobných tradičních akcí ve Vídni a dalších zahraničních metropolích se účastní desítky tisíc lidí.

Prezident Prague Pride Czeslaw Walek řekl, že Hájkovy názory považuje za tak okrajové, že na ně snad ani nemá cenu reagovat. „Festival Prague Pride je o radosti, o poznání, o respektu, o hrdosti a toleranci… Názory pana Hájka, Bátory a dalších považuji za marginální, zatuchlé a především neinformované. Očividně neviděli náš program a neznají naše cíle, a dokonce ani náš název,“ uvedl Walek. Zájemce pozval, aby se přišli sami přesvědčit, že se nejedná o „žádnou nátlakovou akci homosexuálů“.

Poté, co akci zaštítil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), přišlo na radnici asi šest desítek dopisů, většina z nich s akcí a primátorovou podporou nesouhlasí. Řekla to mluvčí magistrátu Tereza Krásenská. Podle informací ČTK byl jedním z autorů těchto negativních reakcí i Bátora, otevřený dopis primátorovi adresoval také Výbor na ochranu rodičovských práv.

Svoboda na své záštitě trvá. „Homosexuálové mezi námi žijí a nemá cenu předstírat, že tomu tak není. Navíc z duše se mi příčí dělení lidí dle jejich barvy kůže, náboženské či sexuální orientace. Takovéto dělení se v době minulé ukázalo jako více než zhoubné,“ napsal Svoboda, který je nyní na dovolené.

Primátor chce "otevřenou" metropoli

Štastný nevidí nic špatného na tom, že pražský primátor akci podpořil. Sám prý také chce, aby Praha nebyla městem maloměšťáků, ale otevřenou metropolí podobně jako Berlín či Londýn. „Z mého pohledu je to reakce nervózní, vynervovaná, hodně přehnaná. Právě takovéto reakce veřejných osob vytvářejí napětí ve společnosti a nepochybně nějakou míru intolerance a antagonismy mezi jednotlivými skupinami lidí. Je to přesně to, co vedlo ke vzniku fašismu v minulém století,“ řekl Štastný v reakci na Hájkovo vyjádření. Dodal, že pokud jde o jeho působení v ODS, rady z „hradních předsíní“ nepřijímá.

Štastný dříve s prezidentem Václavem Klausem spolupracoval a dosud patří mezi politiky považované za blízké Hradu. Nyní se distancoval od Hájkových názorů. „Muž popírající škodlivost kouření a Darwinovu teorii nyní přišel s tím, že odlišnou sexuální orientaci nazývá deviací. To je v podstatě to samé, co říkali fašisti, kteří říkali, že to je nemoc,“ komentoval Šťastný Hájkovo nejnovější vyjádření.

Štastný řekl, že k tomu, aby se proti chystanému festivalu postavil, ho nabádali také lidé z konzervativní iniciativy D.O.S.T., které předsedá šéf personálního odboru ministerstva školství Bátora. Štastný tvrdí, že Bátorovy postoje jsou pro něj nepřijatelné. „Pana Bátoru jsem označil za kryptofašistu a na tom trvám,“ řekl. Člověk, který kandidoval za extremistickou Národní stranu je podle něj nedůvěryhodná osoba, která by měla být z veřejného života diskvalifikována.

Bátora Parlamentním listům.cz řekl, že iniciativa D.O.S.T předá pražskému primátorovi a americkému velvyslanci Normanu Eisenovi protestní dopis proti tomu, že festival Prague Pride podpořili. „Nechápu, proč pan primátor převzal nad touto akcí záštitu a preferuje a privileguje pouze jednu skupinu obyvatel na úkor normální většiny,“ uvedl Bátora podle serveru.

Čtěte také: Praha zažije svátek 'duhové' menšiny - Prague Pride