Rentgen, který prosvítí všechny vozy přijíždějící do areálu, neprůstřelná skla nebo ocelová zátarasa se schopností vymrštit se po proražení masivní brány nákladními auty.

Jen málokteré místo v Praze bude tak bezpečně chráněno jako nové sídlo Rádia Svobodná Evropa na Hagiboru. Objekt splňující ta nejpřísnější kritéria by měl zaměstnance ochránit i před teroristickým útokem.

Nedobytnou pevnost přitom připomíná i vedle stojící domov důchodců pro členy židovské obce.

Utajené podrobnosti

„Budova pro Svobodnou Evropu je stavěna stejným způsobem jako americké ambasády. Víc k tomu říct nemohu, jsem vázána mlčenlivostí. Pokud by se informace o konkrétních opatřeních dostaly na světlo, mohly by se minout účinkem,“ tají detaily mluvčí developera Orco Group Property Petra Zdeňková s tím, že prozradit nemůže ani částku, za níž budova vyrostla.

Podle dostupných informací může objekt fungovat bez vnějšího prostředí soběstačně tři dny. Přijíždějící vozy prosvítí rentgen a redakci ochrání za neprůstřelnými skly klimatizace, která ji při vniknutí jedovatých látek oddělí od recepce. close zoom_in

Rozhodl útok na USA

O potřebě přesunout rozhlasovou stanici vysílající do tří nedemokratických zemí na bezpečnější místo, než je bývalé sídlo Federálního shromáždění u hlavní budovy Národního muzea, se začalo mluvit po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. Tehdy totiž obsadili okolí budovy ozbrojenci.

„Přesídlení podporujeme už léta. Sníží se tím potenciální riziko útoku i jeho dopad. Budovu navíc bude možné lépe chránit. Poloha poblíž Václavského náměstí a Národního muzea rozhodně nebyla ideální,“ řekl Deníku mluvčí BIS Jan Šubert.

Svobodná Evropa vysílá také do Íránu na vlnách místního rádia Fardá, kde se mluví v perštině. A právě toto rádio je důkladně monitorované například íránskými tajnými službami. „Čas od času registrujeme zájem různých lidí o sídlo Svobodné Evropy v Praze. Jedná se především o pořizování fotografií nebo videonahrávek. Přímou hrozbu jsme však zatím nezaregistrovali,“ doplnil Šubert. close zoom_in

Sousedi se nebojí

Rádio by se mělo do nových prostor stěhovat v etapách tak, aby nebylo narušeno vysílání. Kolaudace nového sídla se uskuteční koncem září a redaktoři se poprvé z Hagiboru ozvou v listopadu.

Židovská obec, která v květnu vedle nového sídla Svobodné Evropy otevřela domov pro seniory z řad svých členů, ale hrozbu z přítomnosti rádia nepociťuje. Přesto jsou vnější zdi domova ze železobetonu, nechybí bezpečnostní okna a dům obklopuje plot, který vydrží i náraz auta s trhavinou.

„Opatření bychom dělali, i kdyby stál objekt jinde,“ tvrdí předseda židovské obce František Bányai. Obec na rekonstrukci a přístavbu nového ubytovacího zařízení šetřila osm let, vyčlenila na to dvě stě milionů korun.