„Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není výjimkou," uvedla VFN. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní.

VFN proto informuje o jediném správném způsobu, jak výsledek testu posílá. Lidem přijde v textové zprávě, která bude obsahovat jméno testovaného a velkými písmeny uvedeno buď „negativní", nebo „pozitivní". „Jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené," upozornila nemocnice. Je třeba počítat s tím, že zpráva o výsledku může přijít až 48 hodin po odběru vzorku.

Stačí poslouchat pokyny zdravotníků

ON-LINE ke koronaviru naleznete ZDE

Nemocnice nabádá občany, kteří jsou testováni na covid-19 v jejím odběrovém centru, aby byli obezřetní a dbali informací a pokynů, které jim byly řečeny na odběrovém místě o tom, jakým způsobem budou o výsledku testu informováni a na nic jiného nereagovali. 

Příklad správné a ověřené SMS

Příklad správné a ověřené sms.Zdroj: VFN Praha

Jiný typ podvodných textových zpráv, které souvisejí s koronavirem, zaznamenala počátkem října Fakultní nemocnice Plzeň. Pacientům oznamovaly zrušení termínu operace nebo vyšetření, odůvodňovaly to šířením nákazy. Věcí se zabývá policie.