„Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není výjimkou," uvedla VFN. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní.

Covidové odělení nemocnice v Příbrami
Prezident lékařské komory Kubek: Nakaženo je přes třináct tisíc zdravotníků

VFN proto informuje o jediném správném způsobu, jak výsledek testu posílá. Lidem přijde v textové zprávě, která bude obsahovat jméno testovaného a velkými písmeny uvedeno buď „negativní", nebo „pozitivní". „Jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené," upozornila nemocnice. Je třeba počítat s tím, že zpráva o výsledku může přijít až 48 hodin po odběru vzorku.

Stačí poslouchat pokyny zdravotníků

Nemocnice nabádá občany, kteří jsou testováni na covid-19 v jejím odběrovém centru, aby byli obezřetní a dbali informací a pokynů, které jim byly řečeny na odběrovém místě o tom, jakým způsobem budou o výsledku testu informováni a na nic jiného nereagovali. 

Příklad správné a ověřené SMS

Příklad správné a ověřené sms.Zdroj: VFN Praha

Jiný typ podvodných textových zpráv, které souvisejí s koronavirem, zaznamenala počátkem října Fakultní nemocnice Plzeň. Pacientům oznamovaly zrušení termínu operace nebo vyšetření, odůvodňovaly to šířením nákazy. Věcí se zabývá policie.

Bloger Jozef Kmeťo
Zemřel bloger, který varoval před covidem. Krátce předtím vydal poslední video