Před vznikem prvních obchodních domů se prodávalo a nakupovalo na trzích. Není žádným tajemstvím, že na většině velkých pražských náměstí probíhaly trhy pravidelně. Později vznikly i kryté tržnice, které nabízely o něco větší pohodlí. Nacházely se třeba na Vinohradech, Smíchově a samozřejmě i Starém Městě. Západní ideu obchodního domu však do Čech přinesla až firma Haas a synové v roce 1869.

Inspirace v moderních trendech i renesanci

Ta pocházela z Vídně a obchodovala s koberci a potahovými látkami. Její zástupci odkoupili původně středověký dům U Hartlů a za dva roky na jeho místě pod vedením stavitelů Alfréda Kirpala a Aleše Linsbauera vznikla honosná budova. Řady korintských sloupů a široké oblouky oken naznačují, že se dnes již neznámý architekt inspiroval v italské pozdní renesanci. Dům byl na svou dobu moderně zařízen. Vodu rozváděl důmyslný “stroj pumpovací” a "komu by stoupání po schodech bylo obtížné nebo nemilé, může sednouti na pohodlnou pohovku, na které se pomocí stroje mohou spouštěti i vytahovati i tři osoby z podzemí až pod střechu," psal s obdivem dobový tisk.

Změnilo se jen málo

Ačkoli je dnes bývalý Haasův obchodní dům spíše ve stínu okolních budov, především rozložitého paláce Koruna, na konci 19. století ostatní stavby značně převyšoval. Díky důmyslné sestavě litinových sloupů a ocelových nosníků byly jeho interiéry velké, otevřené a prosluněné. Dominantou bylo hlavně zlatě natřené zdobené schodiště. Příjemné prostředí lákalo tisíce zákazníků a koberce a čalouny od Haasů byly ve své době pojmem.

Dům přestál dvě světové války i éru socialismu v téměř nezměněné podobě. Ani sortiment se moc nezměnil: za bývalého režimu tu sídlil Dům koberců a na přelomu 80. a 90. let Dům elegance, tedy prodejna luxusních dámských oděvů a doplňků. V současnosti budova hostí pobočku italského módního řetězce United Colors of Benetton.

close Dům Filipa Haase a synů. info Zdroj: wikipedia zoom_in Dům Filipa Haase a synů.