Soukromé gymnázium pod Vyšehradem, kde za podivných okolností odmaturoval syn prezidenta modřanské polikliniky Martin Barták, přijde o dotaci. Rozhodl o tom pražský magistrát.

Případ šetří i policie

Soukromá škola bude příští rok chudší zhruba o tři miliony korun. „Pochybení považujeme za tolik závažná, že peníze zařízení nepřidělíme,“ řekl ředitel odboru školství pražského magistrátu Pavel Drtina. Původně však úřad s rozhodnutím otálel. Obával se, že by se nedostatek financí mohl podepsat na studentech, kteří školu navštěvují.

Případ už začala šetřit i policie. Bývalá učitelka, jenž měla žáka za úkol přezkoušet, totiž serveru Týden přiznala, žeza zkoušku dostala zaplaceno.

Školská inspekce podala ministerstvu návrh na výmaz zařízení ze školského rejstříku. „Je to víceménně jediná pravomoc, kterou v tomto případě máme. Teď bude návrh pečlivě posuzovat ministerstvo. Jak to dopadne nedokážu odhadnout,“ řekl Deníku mluvčí Libor Vacek. Podle něj je to čtvrtý návrh od roku 2005, který podali. „V těch ostatních se jednalo o to, že školy neplnily svou funkci a víceménně přestaly žáky vzdělávat. U dvou škol nám dalo ministerstvo za pravdu,“ doplnil.

Problémy smaturitou

Vedení gymnázia na svých stránkách studenty uklidňuje.„Rezolutně odmítáme nařčení z korupce a nelegálního postupu při diskutované maturitní zkoušce. V žádném případě není ohrožena existence naší školy, studium ani kvalita výuky,“ píše na webu ředitelka Miroslava Kurková.

Aféra na gymnáziu začala v květnu. Tehdy totiž odmítli pustit syna vlivného podnikatele k maturitě a jeho otec zažádal o komisionální zkoušky. Do poroty tehdy usedla učitelka Markéta Šimková, bývalá učitelka živící se jako průvodkyně a otevřeně přiznala: za to, že jsem nechala studenta projít, jsem dostala zaplaceno. Obálku s penězi přitom podle ní nedostala sama.