Zejména v Praze si letos mnozí uchazeči o studium na středních školách stěžovali, že se některé maturitní obory rychle zaplnily a podle neúspěšných uchazečů bylo těžké najít volná místa i jinde. Problém podle Hřiba vznikl historicky požadavkem zástupců průmyslu, kteří doufali, že silné ročníky dětí zaplní méně atraktivní učební obory.

"V dnešní době se už jasně ukázalo, že ten postup byl chybný a je potřeba nedělat pokusy se sociálním inženýrstvím a centrálně řízeným hospodářstvím neodpovídajícím potřebám a požadavkům obyvatel, ale že je nezbytné vycházet vstříc požadavkům veřejnosti," uvedl. Ta podle něj v Praze a středních Čechách vyžaduje vzdělávání s maturitou a možnost pokračovat na vysoké školy.

S Balašem a hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou (STAN) se proto dnes zástupci Prahy shodli, že struktura vzdělávání v hlavním městě by měla být jiná než v jiných regionech, řekl Šimral. Podle něj by měly přibýt gymnaziální třídy ve stávajících středních odborných školách, například v Běchovicích či v Praze 13. Na odborných školách se také budou posilovat i další maturitní obory, uvedl. Kromě toho by se měly navyšovat kapacity stávajících gymnázií a postupně budovat nová gymnázia, dodal. O nutnosti posilování maturitních oborů chce magistrát jednat také s ministerstvem financí a doufá ve finanční podporu od státu. Kolik peněz by potřeboval získat, teprve vyčíslí.

Stále důležitější všeobecné vzdělávání

V maturitních oborech pražských veřejných škol bylo letos podle magistrátu pro budoucí prváky 8340 míst. V posledních třech letech vybudovala Praha podle Šimrala 500 nových gymnaziálních míst, dalších 2000 míst podle něj může ještě vzniknout. Jejich další rozvoj brzdila kromě Hospodářské komory i Asociace ředitelů gymnázií, která se obávala poklesu kvality studentů, podotkl. Česká společnost si podle něj ale uvědomuje, že i vzhledem ke změnám na trhu práce získává všeobecné vzdělávání na důležitosti. "My tomu chceme jít naproti," řekl.

V nadcházejícím školním roce se podle něj počet nových míst v prvních ročnících gymnázií navýší o 90 a dalších asi 100 přibude povolením růstu kapacity až na 34 žáků ve třídě. Dosavadní trend navyšování počtu míst na gymnáziích by se podle něj měl udržet i v dalších letech, a to i navzdory předpokládanému zlomu demografické křivky. "Věřím tomu, že tím, že se Středočeský kraj a Praha čím dál víc propojují, bude poptávka po gymnáziích trvalá," řekl.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

V Praze bylo podle magistrátu v uplynulém školním roce 9691 deváťáků. Vedle nich směřuje na střední školy v hlavním městě ale i řada žáků ze Středočeského kraje. Na pražská gymnázia se tak podle Cermatu hlásilo letos 3972 dětí, na střední odborné školy 10 909 a na maturitní obory učilišť 1421. Středočeši tvořili kolem 30 procent přihlášených. Kolik uchazečů se na střední školy dostalo, bude podle Šimrala jasné až ze sběru dat ministerstva školství na konci listopadu.