Řeč je o soukromém gymnáziu Minerva v Praze 10. To v devadesátých letech neplatilo České správě sociálního zabezpečení za pojištění zaměstnanců a kvůli desetimilionovému dluhu na něj byla uvalena exekuce.

Plán, že by se na dluhy složili rodiče žáků, a finance by Pražané dostali zpět během následujících let, nevyšel. Jako první o tom informovaly Lidové noviny. „S politováním musíme konstatovat, že nashromážděné prostředky nestačí na vyřešení finančních problémů, a proto budou v nejbližší době věřitelům vráceny,“ píše se na webových stránkách zařízení.

Kolik peněž od rodičů získali, nechtěl jednatel Minervy Pavel Chuchla komentovat. „Na úterý jsme svolali schůzku, kde se mimojiné dozví o spolupráci se soukromou Bankovní akademií v Praze 3,“ uvedl.

Ředitelka Bankovní akademie, sídlící ve Vlkově ulici, Zuzana Dočekalová potvrdila, že je v kontaktu s rodiči žáků. „Iniciativa přišla právě od nich, nikoliv ze strany vedení školy. Žádná oficiální dohoda s Minervou zatím neexistuje. Na úterním setkání budeme jednat o podmínkách, za kterých jsme ochotni přijmout žáky na naši školu. Máme akreditovaný studijní program pro gymnázium,“ řekla.

„Pokud se dohodne například celá třída, nebo minimálně dvacet studentů, nebude to žádný problém. S přijímáním jednotlivců by již komplikace nastaly. Tento postup by nebyl schůdný hlavně z ekonomického hlediska,“ doplnila. Nevyloučila, že je připravena přijmout do pracovního poměru i některé odcházející učitele z Minervy.

Podle jedné z pedagožek, jež ve škole učí, je teď prostředí uvolněné. Děti už o hodinách nechtějí tolik pracovat, protože do konce roku zbývá pár týdnů a většina učitelů se poohlíží po jiných místech. „Sice o tom mezi sebou s kolegy nahlas nemluvíme. Ale vím, že na přestup na žižkovskou školu mnoho z nich nespoléhá,“ přiznala.

(Lucie Boháčová, Jakub Krupka)