Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů a luk není už dávno žádný problém. „Od roku 2009, kdy vznikla první místa, kde lze v Praze legálně rozdělat oheň, se stalo pořádání pikniků, spojených s grilováním, skutečným fenoménem,“ informovala Michaela Plesníková, regionální manažerka informačního serveru Yelp.cz.

Kde v Praze grilovatZdroj: Deník

O narůstající oblíbenosti těchto aktivit svědčí i přibývající počet míst s veřejným ohništěm nebo grilem. Ty jsou k zapůjčení zdarma, lidé si musejí pouze přinést vlastní uhlí nebo brikety a potraviny, které chtějí grilovat. Po použití je třeba oheň uhasit a gril uvést do původního stavu.

„To ale nikdo nekontroluje, takže záleží na člověku, v jakém stavu gril, případně ohniště, zanechá, stává se nám proto, že zařízení bývají dost znečištěná,“ přiznala tisková mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Piknik na Výstavišti. Revitalizovaný areál nabízí nové možnosti trávení volného času.
Výstaviště láká na nový park i veřejné grily

Stanoviště, kde lze legálně rozdělat oheň, je označeno cedulí s nápisem „Piknikové místo“, jeho součástí je i návštěvní řád, který je návštěvník povinen dodržovat. Dále se musí ujistit, zda není rozdělávání ohně dočasně zakázáno kvůli mimořádným klimatickým podmínkám (extrémní sucho, vítr atp.).

A nemělo by se zapomínat, že ve většině případů se na pikniková místa žádná rezervace nevztahuje a grilování mimo ně je přísně zakázáno. Je tedy třeba myslet na to, že kdo dřív přijde, ten dřív griluje.

„Za porušení vyhlášky o zákazu rozdělávání ohně mimo vyznačená stanoviště může strážník udělit pokutu do výše 5000 korun, případně celou věc postoupit příslušnému správnímu orgánu,“ informovala Deník tisková mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová.

Zábava na Vltavě. Šlapadlo, ilustrační foto.
Zábava na Vltavě: Při plavbě po řece můžete cvičit i grilovat