Vychutnat si lehce zkvašený mošt, takzvaný burčák, a užít si sluneční závěr letošního léta, přišly do Havlíčkových sadů tisíce lidí. Jako každoročně mohly se sklenkou burčáku nebo vína odpočívat na trávníku či u vinice nebo se mohly věnovat bohatému programu.

Letos se jeho ústředním motivem stal antický Řím. Radnice Prahy 2 dokončila mnohamilionovou opravu umělé jeskyně Grotta, před kterou byla v minulosti umístěna socha Neptuna. Městské části se po dlouhém jednání podařilo uzavřít dohodu s jejím současným majitelem a kopie sochy antického boha by se měla do kašny před Grottu opět vrátit.

Otevření Grotty a symbolický návrat Neptuna tak bylo jedním z bodů dnešního programu. Pro návštěvníky ale také bylo otevřeno stylové tržiště se staročeskými výrobky, ukázky lazebnického umění Římanů včetně typických lázní nebo půjčovna luků.

Gladiátorské hry

Stejně jako v dobách největšího rozkvětu Říma i dnes byly hlavním vrcholem dne gladiátorské hry. Na travnatém prostranství před hlavním pódiem se představili bojovníci i bojovnice na válečných vozech a gladiátoři předvedli výcvik s mečem. Lidé také mohli přihlížet "oblíbené římské kratochvíli", jak průvodce programem nazval ukázky poprav prvních křesťanů.

Vinobraní v Praze 2 začalo již v pátek, kdy se burčák prodával na náměstí Míru. Ochutnat vinné produkty mohli ale Pražané i na dalších místech, tisíce z nich přišly především na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se konalo Vinohradské vinobraní.