VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grébovka či sv. Klára. Znáte všech třináct pražských vinic?

Praha - Cílíme na tuzemskou gastronomii. Po pohádkách, sakrálních stavbách a technických unikátech nastal v našem velkém prázdninovém seriálu ten správný čas na doplnění energie. Kde v českých zemích nejlépe zaženete hlad i žízeň a ještě to pro vás bude zážitek? Inspirujte se v Deníku. Dnešním cílem budou vinice, viniční trati a sklípky. Nejenom ty známé na Moravě, ale i v Čechách a překvapivě i v Praze. A nezapomeňte, z každého místa, které s námi navštívíte, nám můžete pomocí MMS poslat fotografii a zúčastnit se tak soutěže o iPhone. Každý týden rozdáváme jeden.

19.7.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Grébovka. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

První zmínky o vinicích na území Prahy se začaly objevovat již ve 12. století. K těm úplně nejstarším patří vinice pod Strahovským klášterem, o které se můžeme dočíst už v listinách z roku 1143. Nejspíše nejdéle fungující vinicí je ale vinice sv. Kláry v Troji, jejíž historie sahá až do vlády Václava II. a jejíž provoz se téměř bez omezujících zásahů dochoval až do dnešní doby.

Otec vlasti ustanovil úřednickou funkci 

K největšímu rozkvětu docházelo za vlády Karla IV., jenž nařídil, aby se všechny jižní svahy osázely právě vinnou révou. Otec vlasti také ustanovil úřednickou funkci tzv. perkmistra hor viničních, jenž měl na starost ochranu a rozvoj vinic.

Rozšíření tratí bylo často zastaveno válkami. Sice poté vznikaly snahy o jejich obnovení, i přesto však řada z nich postupně zanikala a roku 1848 byly definitivně zrušeny takřka všechny.

Vinice se rozkládají asi na 11 hektarech

Existence vinic však nebyla ovlivněná pouze válkami, ale také nepříznivými přírodními podmínkami. Rostliny vinné révy občas nepřežily kruté mrazy, kvůli kterým tak vinaři přišli o celou úrodu. Osudným se jim ale staly i nálety přemnoženého hmyzu. Například na počátku 17. století si na révě Modřanské vinice namísto obyvatel pochutnali chrousti.

Nová doba vinic české metropole, jež se rozkládají na přibližně 11 hektarech, se může datovat teprve do devadesátých let minulého století. V tomto období se obnovila například Grébovka v Havlíčkových sadech na Vinohradech či vysočanská Máchalka. Snahy o znovuotevření trojské Salabky se sice objevily už v padesátých letech, ale byly rozprášeny tehdejším režimem.

Pražskému vinařství se nevyhnul trend ekologického zemědělství

K největšímu rozkvětu tak dochází až v novém tisíciletí, kdy opět začíná stoupat popularita vín z hlavního města. Mezi nejmladší obnovené tak patří Svatojánská vinice na Hradčanech z roku 2011 či pod Vyšehradem (tam je vinic dokonce hned celá řada), jež zahájila provoz teprve před pěti lety.

Ani pražskému vinařství se nevyhnul trend ekologického zemědělství, v současnosti v tomto přísném režimu pracuje vinice Baba v Dejvicích, jejíž počátky sahají až do šestnáctého století.

Nejčastěji se v Praze setkáte s Rulandským modrým

I přesto, že vinařství má v metropoli dlouhou tradici, Pražané stále sahají po vínech moravských a zahraničních, především francouzských a italských. To dokládá i pražský someliér Daniel Maštera: „Šedesát procent preferuje Moravu a čtyřicet pak zahraničí.“ Za nízký zájem o vína z vinic hlavního města však podle všeho může jeho vyšší cena. „je to dáno nízkou produkcí, cena za láhev je pak logicky mnohem vyšší a zákazníci tolik peněz za pražská vína zkrátka nedají,“ dodává Maštera.

Co se týče odrůd, nejčastěji se v metropoli setkáte s Rulandským modrým, Müllerem Thurgau, Modrým Portugalem či Muškátem moravským. Na ně se specializují i vinice Vyšehradské kapituly či Svatováclavské, které vysvětil kardinál Miloslav Vlk. To vinice NKP Vyšehrad Staré purkrabství sází na odrůdy jako Bianka, Festival či Marlen.

Svatá Klára je památkově chráněna 

Roční produkce se v pražských vinařstvích často pohybuje pouze v řádu stovek lahví. Mezi ta, která z těchto čísel výrazněji vybočují, patří vína z vinic Salabka či sv. Kláry. Zde stočí za rok dokonce kolem osmnácti tisíc lahví. Svatá Klára, která je i památkově chráněná, je součástí pražské botanické zahrady.

Na této vinici v Troji je od roku 2004 i vinohradnická a vinařská naučná stezka. Její součástí jsou především popisky téměř všech moštových odrůd révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice. Dále jsou zde popisky odrůd stolních, které popisují danou odrůdu, její odolnost vůči chorobám a škůdcům a její vhodnost k pěstování a hospodářskému využití.

TIP Deníku: Pokud byste chtěli vína z hlavního města ochutnat, součástí některých vinic jsou restaurace, v nichž se místní vína podávají, ale i obchody, ve kterých si můžete láhev pořídit domů či jako dárek. Například specialitou vinice sv. Klára je každoroční cuvée s názvem Bílé z Botanické, které je tvořeno každý rok z jiného poměru odrůd. Všechny informace o pražských vinicích, včetně umístění viničních tratí, otevíracích dob, nabídky vín a restauračních menu, najdete na www.prazskevinice.cz

Autor: Iva Řeřichová

19.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení