VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní granty se stávají horkým bramborem

PRAHA - Nikdo za nic nemůže a když už někdo, tak vždycky ten druhý. Jako horký brambor si začínají přehazovat představitelé magistrátu a členové grantové komise pro kulturu a umění odpovědnost za to, že při přidělování peněz mezi jednotlivé subjekty nebrali v potaz evropské normy. Na některé projekty pak dávali víc, než připouští EU.

4.9.2007
SDÍLEJ:

OHROŽENÉ DIVADLO. Spolek Kašpar je jedním ze souborů, které citelně postihne současné pozastavení kulturních grantů.Foto: Deník/Grzegorz Klatka

Kdo je vinen?

Radní pro kulturu Milan Richter dokonce začíná pochybovat o potřebnosti poradního orgánu městské rady, kterým je grantová komise. „Je k zamyšlení, zda má smysl a zda odborníci v ní nejsou zbyteční, když neumí poradit a navíc se zříkají odpovědnosti,“ řekl.

Členové komise ovšem vinu v porušování norem popírají. „To není naší věcí. Komise má posuzovat a hodnotit kulturní přínos projektů. Ostatní záležitosti jsou věcí odboru kultury,“ uvedl člen komise a zastupitel Jiří Witzany. Právníci magistrátu podle něho evropské normy podcenili.

Totéž si myslí Marta Smolíková, která v komisi zastupuje odborníky a od samého počátku na problém upozorňovala. Odmítá tvrzení, že komise neměla navrhovat pro jednotlivé projekty granty převyšující mez stanovenou unií. „Navrhujeme částku podle projektu a dáváme doporučení radě. Město ale musí dostát administrativním procedurám,“ uvedla. Grantová komise je navíc orgánem poradním, tedy nerozhoduje, i když rada většinou bere jí navržené částky za bernou minci.

Bývalý radní Bohumil Černý, za jehož vládnutí kultuře se schvalovala většina dnešních grantů, si na přidělování peněz a vazbu na normy EU nepamatuje. „Vykouřilo se mi to za ten rok z paměti, nebo je to v ní hodně zasunuté,“ řekl.

Peníze pro vyvolené

Zuzana Navrátilová z ekonomicko právního oddělení odboru kultury tvrdí, že se město obrátilo obecným dotazem na antimonopolní úřad. „Chtěli jsme vědět, zda naše granty podléhají režimu veřejné podpory, čehož jsme se dost báli. Dostali jsme odpověď, že když je projekt neziskový a nedochází ke zvýhodňování subjektu na trhu, pak můžeme překročit limit,“ uvedla Navrátilová.

Právě zvýhodňování některých subjektů na trhu ale napadají někteří divadelníci. Pokud spolumajitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl uspěje v této souvislosti se žalobou u Evropského soudního dvora, není vyloučené, že některé obchodní společnosti, kterým magistrát doslova podstrojoval, budou muset peníze vracet.

Nejvíce by asi tratil Palác Akropole, patřící zastupiteli Pavlu Hurdovi. Jeho čtyřletý grant udělený v roce 2006 spolykal třetinu kulturních grantů, tedy 60 milionů korun. „Není to fér,“ připouští členka komise Smolíková. Komisemá ale třináct členů, z toho šest odborníků, pět politiků a dva magistrátní úředníky. Odborníci jsou tedy v menšině. „Vysmáli se nám do očí, když jsme chtěli pro Akropoli nižší grant. Když je komise v takovém složení, tak nás vždycky semelou,“ konstatovala Smolíková.

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman a Adrej Babiš.
56

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení