EU vyplatí více procent

„Celkem 12 miliard korun není v rozmezí pěti a půl roku na projekty zrovna velká finanční částka. Praha ji má menší než ostatní kraje, protože podle průzkumu je tu vyšší životní úroveň. Ale zásadní změna je, že místo padesáti procent, kterými dříve evropské fondy přispívaly na projekty JPD2 a JPD3, bude tentokrát jejich příspěvek 85 procent,“ uvedla Markéta Reedová, náměstkyně primátora, která má evropské fondy na starosti.

Nač budou použity

Na jaké oblasti půjdou evropské peníze? Programy jsou dva, jeden se jmenuje Adaptabilita a druhý Konkurenceschopnost.

V prvním jmenovaném budou moci projekty sestavit městské části, školy, profesní a zájmová sdružení, podnikatelé a veřejné instituce. Zaměřit by se měly například na vzdělávání, podporu znevýhodněných osob na trhu práce, podporu žáků a studentů se specifickými vzdělávacími potřebami a rozvoj znalostní ekonomiky. V rámci fondu Konkurenceschopnost mají žadatelé překládat projekty zaměřené například na zlepšení dostupnosti dopravy, zkvalitnění životního prostředí, rozvoj komunikačních sítí.

Žadatelům město pomůže

„Za měsíc vydáme pro žadatele manuály a projektové příručky, samotné projekty bude možné předkládat od listopadu. Žadatelům budou k dispozici zaměstnanci magistrátního odboru fondů Evropské unie, kteří jim pomohou se zpracováním projektů,“ uvedla Reedová.

Žadatelé by se měli vyvarovat chyb, aby jejich projekt uspěl. „V minulosti jsme se setkali s tím, že žadatelé projekty předražovali, nezpracovali přesný časový harmonogram nebo projekty špatně formálně zpracovali. Takových chyb by se měli vyvarovat,“ řekla Patricia Tiso Ferulíková z odboru fondů Evropské unie.