„Požadavky městské části Praha Troja byly nereálné, ale sami jsme učinili vstřícný krok a upravili projekt tak, že celková výška pavilonu byla snížena o 0,8 metru a podstatnou část zásobovací komunikace zakryjeme pergolou s popínavými rostlinami. Už máme stavební povolení a teď vybereme zhotovitele,“ řekl Pražskému deníku ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Zoo a botanická zahrada v Praze. Infografika.Zdroj: Redakce

Připomněl, že je už od loňského podzimu dokončen Rákosův pavilon pro exotické ptactvo. Ale do dubna stavební firma opravovala reklamované vady, kvůli kterým hodlá Zoo Praha žádat smluvní pokutu. Momentálně se v pavilonu rozrůstá zeleň a brzy se do něj začnou stěhovat jeho noví opeření obyvatelé, aby si v něm zvykli před plánovaným otevřením v příštím roce.

Lákadlem mají být "vyhynulé" strašilky

Letos také v Troji odstartují stavbu tasmánské expozice s Darwinovým kráterem. „Věříme, že jeho největším lákadlem budou nesmírně zajímaví a dnes bohužel již také vzácní ďábli medvědovití, tedy tak zvaní tasmánští čerti. U některých návštěvníků jim ale možná budou úspěšně konkurovat vombati. Sám bych rád ve vnitřní části této expozice viděl prehistorické strašilky lorda Howa, kterým jsme česky začali říkat humří. Jsou opravdu působivé a byly již považovány za vyhubené. Pak se je ale podařilo najít na jednom skalním útesu, na tak zvané Ballově pyramidě právě na Ostrově lorda Howa v jižním Pacifiku,“ popsal Bobek.

Návštěvníky má lákat i průchod mezi výběhy klokanů i voliérou australských ptáků. Větší spojení zvířat s krajinou pak slibuje nový výběh koní Převalského za 16,5 milionu na Dívčích hradech. Za dva roky u něj budou moci návštěvníci pozorovat klisny, později snad i hřebce a hříbata prakoní při spásání trávy.

Pivoňky v botanické zahradě lákají milovníky květin
Vůně a magické květy. V botanické zahradě vystavují pestrobarevné pivoňky

Nového domova se dočkají i lední medvědi, kterým slouží ten současný již od roku 1933. V plánovaném pavilonu Arktida se lépe ukryjí před slunečním svitem, dostanou k dispozici zcela izolované porodní boxy a návštěvníci je budou moci pozorovat při plavání z podvodního tunelu. V arktickém pavilonu se zabydlí také tuleni a papuchalkové.

Nový vstup i budový od známého architekta

Na podzim dostaví sousední botanická zahrada areál Západ, kde vzniknou nové pokladny, občerstvení s venkovní terasou, toalety a výtah pro bezbariérový přístup do skleníku Fata Morgana.

„Momentálně vybíráme stavitele. Kompletně tuto akci zajišťuje magistrát. Stavba započne po řádném ukončení výběrového řízení. Pokud se někdo ze soutěžících neodvolá, předpokládáme zahájení prací někdy během druhé poloviny letošního roku,“ říká Eduard Chvosta, náměstek pro rozvoj a koncepci trojské botanické zahrady.

Mláďata slona indického Maxe a Rudiho teď mohou návštěvníci vídat i v „zeleném“ výběhu na trávě.
Slůňata Max a Rudi v pražské Zoo už dovádějí na trávě

Výběrové řízení na stavbu za 89,4 milionu korun bez DPH už magistrát jednou zrušil a počátek prací tím o tři měsíce pozdržel. Vítězná firma by měla stavební úpravy zvládnout za 18 měsíců. Vedení botanické zahrady očekává, že novým vchodem k nim budou proudit zejména návštěvníci ze sousední zoo.

Ještě letos by také mohla začít stavba nového vstupu z ulice Trojská u zastávky Na Kovárně. Teď se projednává jeho projektová dokumentace, po získání povolení má opět následovat veřejná soutěž. Mezi smělejší plány patří vstupní areál Sever z ulice k Pazderkám. Pro něj byla vybrána oceňovaná architektonická kancelář Fránek Architecs.

V Zoo Praha se narodilo dlouho očekávané mládě hrabáče kapského.
Velká radost v Zoo Praha. Samička hrabáče kapského porodila další mládě

Kromě nového návštěvnického centra vyroste i restaurace s kavárnou, parkovací dům, administrativní budova, knihovna se studovnou, toalety, přednáškový sál a dva nové skleníky. V prvním skleníku se zabydlí suchomilná a teplomilná flóra, v oranžerii o výšce deseti metrů se v létě mají odehrávat výstavy, v zimě se stane útočištěm choulostivých rostlin.

Budovy jsou navržené se zelení na střeše, po ní také povede jedna z návštěvnických stezek. Zahrada se tímto vchodem otevře obyvatelům Bohnic a Kobylis, zároveň také uleví dopravně vytížené Troji.

Nejmladší člen tlupy Ajabu oslaví v neděli druhé narozeniny.
Zajímavý program pražské zoologické zahrady: Gorilí narozeniny i Běh pro zoo