„Zatímco Kijivu si ještě netroufne vozit mládě sama na zádech, tak Shinda jej vozí. Je vidět, že mládě je ještě tak malé, že pak má problém i na něj dosáhnout. Ve chvíli, kdy si ho nasadí na záda, tak Kijivu se od ní nehne a pořád za ní chodí," uvedl Lukáš. Devatenáctiletá Kijivu je podle něj stále ve střehu, aby se mláděti něco nestalo, a jakmile vycítí nebezpečí, okamžitě mládě jednadvacetileté Shindě odebírá.

Mládě je podle Lukáše velmi silné, což je vidět i ze záběrů kamer. „Drží si perfektně hlavičku. Už asi druhý den se dokáže vyškrábat matce samo nahoru na prsa, aniž by mu tolik pomáhala. Ze začátku si ho tam ona sama musela vyloženě přiložit," poznamenal. Kolik mládě váží, si Lukáš zatím netroufá odhadovat.

Mládě už vidělo okolo deseti tisíc lidí

U testů DNA záleží, jak rychle se podaří zanalyzovat odebrané vzorky. Chovatelé mají představu, že by již příští týden možná ve středu nebo ve čtvrtek výsledky mohli mít k dispozici. Podle dosavadních odhadů zoo se přišlo na mládě podívat okolo 10.000 lidí.

Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Brzy se stala miláčkem návštěvníků, loni v listopadu pak odcestovala do Španělska za vhodným partnerem a nyní už sama čeká mládě. Druhé mládě samice Kijivu, sameček Tatu, se narodil v roce 2007 a o tři roky později přibyl k sourozencům ještě samec Kiburi. Tatu se letos v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně.

Kromě Kijivu porodila loni v listopadu v pražské zoologické zahradětaké další samice, Bikira. Samečka Tana však matka nepřijala a mládě bylo vzápětí převezeno do Stuttgartu do jakési gorilí „školky".

Na Silvestra bude zahrada zavírat ve 14:00. Pro všechny, kteří přijdou, bude opět připraven program komentovaných krmení.