Samice gorily nížinné Bikira v úterý vpodvečer v pražské zoo porodila své první mládě. O gorilí miminko se ale nestará a odložila ho. Chovatelé ho proto museli nakonec dát do inkubátoru. Zahrada to uvedla na svém webu. Pražské gorily patří k nejoblíbenějším zvířatům pražské zoo. Dosud v zoo odchovali tři gorilí potomky. Mládě, jehož otcem je samec Richard, mohou lidé sledovat v přímém přenosu na www.pomahamegorilam.cz.

„Situace se velmi zkomplikovala tím, že Bikira své mládě odložila,“ řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Chovatelé podle něj potíže očekávali, protože samice byla odchována lidmi. „Nemá zkušenost, kterou by zažila na vlastní kůži,“ dodal.

Chovatelé situaci po porodu sledovali, aby mládě neprochladlo, vháněli do pavilonu teplý vzduch, a chtěli tak dát samici čas se ho ujmout. Ta však o potomka nejevila zájem, a když nastala hodina, kdy se gorily ukládají ke spánku, bylo mládě odebráno a umístěno do inkubátoru.

V pražské zoo dosud potomky odchovala pouze samice Kijivu, která porodila již tři mláďata. První z nich, Moja, se stala celebritou. Mládě další samice Kamby uhynulo před čtyřmi lety při porodu.

Bikira se narodila 12. srpna 1995 v Amsterodamu. V listopadu 1995 byla zařazena do skupiny mláďat ve Stuttgartu, o tři roky později se přestěhovala do Belfastu, odkud v minulém roce přišla do Prahy.

Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Odhaduje se, že jich na světě žije asi 100.000. Ohroženy jsou především kácením pralesů. Pokud bude jejich přirozené prostředí ubývat stejně rychle jako dosud, za 40 let by gorily neměly kde žít a byly by vyhubeny, obávají se vědci.

V Česku se gorily chovají od 60. let. Prvním zdejším mládětem se však stala až Moja, která loni v prosinci oslavila šesté narozeniny. Na svět ji přivedla Kijivu, kterou pražská zoo získala z Austrálie; otec Richard přišel z Británie.