„Kisumu je v Praze! V 1.05 vyběhl z přepravního boxu do zázemí nového pavilonu goril,“ informoval na twitteru ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Jeho přeprava z rakouské Zoo Schmiding, kde žil doposud, trvala pět hodin. V Zoo Praha se má stát vůdčím samcem zdejší rodinné skupiny.

V následujících dnech a týdnech bude Kisumu ještě oddělen od pražských samic a Ajabua. "Za týden se však k němu připojí samice Duni, dcera naší slavné Moji, která bude ze španělského Cabárcena přepravena armádním letounem CASA. Až následně budou všechny gorily v novém pavilonu spojeny do jedné skupiny," uvedl Bobek.

Nový pavilon goril - Rezervace Dja - se slavnostně otevře 28. září.

Na začátku června se skupina goril z pražské zoo rozdělila. Samice Shinda, Kijivu a Kamba a nejmladší samec Ajabu se přemístili do nové expozice, kde je doplní Duni a Kisumu. V původním pavilonu v nejnižší části zahrady zůstal samec Richard se svými syny Kiburi a Nuru. 

Richardova linie je v evropském chovu zastoupena natolik, že již nesmí mít mláďata. Pokračování chovu goril má proto zajistit právě nově příchozí samec Kisumu.

Kisumu se narodil 27. května 1997 v mnichovské Zoo Hellabrunn, kde ho odchovali jeho rodiče Sonja a Roututu. Odtud byl v roce 2004 přesunut do mládenecké skupiny ve Schmidingu. "Na rozdíl od našeho Richarda, jehož linie je již tzv. přereprezentovaná, a tudíž již nesmí mít další mláďata, Kisumu má mnohem lepší ranking a měl by se u nás stát otcem," uvedl dříve ředitel pražské zoo. Také Duni podle něj dostane šanci mít vlastní mládě.