Podle Bobka je Kijivu osvědčená máma, proto zoologická zahrada ani neočekávala nějaké komplikace. „Jen nám to potvrdilo, že když Kijivu rodí, tak je vše v pořádku," prohlásil ředitel. Už v sobotu uvedl, že gorila porodila v mimořádně krátkém čase a bez komplikací.

Matka a mládě zůstávají v gorilí skupině, jejíž členové mají s příchodem nového potomka na svět zkušenosti. Návštěvníci dnes ale gorily neuvidí, pavilon je totiž uzavřen, opět se pro ně otevře na Štědrý den. Podle dřívějších Bobkových informací na situaci v pavilonu budou ale po celou návštěvní dobu dohlížet zaměstnanci a v případě, že ve skupině goril zavládne nervozita, nebo návštěvníci budou neukáznění, pavilon okamžitě znovu zavřou. Otevírací doba zoologické zahrady je na Štědrý den od 9 do 14 hodin.

S výběrem jména pomůže veřejnost

Jakého pohlaví mládě je, zoo zatím netuší. Nový přírůstek v pražské gorilí rodině zatím zůstává i beze jména. Podle Bobka ho s velkou pravděpodobností opět pomůže vybrat veřejnost, tak jako tomu bylo v případě samce Kiburi.

Gorily se v Česku chovají od 60. let, v zajetí se množí obtížně. První mládě, samička Moja, se v Praze narodila v roce 2004. Druhé mládě devatenáctileté samice Kijivu, sameček Tatu, se narodil v roce 2007 a o tři roky později přibyl k sourozencům samec Kiburi. Tatu se letos v létě nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně.

Loni v listopadu v pražské zoo porodila i samice Bikira, která ale své mládě – samečka Tana nepřijala, byl proto převezen do jakési gorilí „školky" ve Stuttgartu.

Začátkem roku má v zoo porodit i čtyřicetiletá gorila Kamba. Přípravy na její porod ale provází kvůli možným komplikacím velké manévry. Kamba pochází z kamerunských deštných lesů a první příležitost mít mládě dostala až po příchodu do pražské zoo v roce 2005. Skutečně zde zabřezla, ale mládě při porodu v dubnu 2007 zahynulo. Samice navíc málem přišla o život.