„Za svou čtrnáctiletou praxi si nepamatuji podobný případ, i když ve světě se několik podobných vyskytlo. Lidoopi většinou umírají sešlostí věkem,“ řekl Deníku ošetřovatel lidoopů Marek Žďánský.

Šlo zřejmě o mrtvici

Skončil tak pokus vedení zoo o rozšíření chovu orangutanů v Praze. Wilhelma, přezdívaná také Vilína, přicestovala do zoo z Liberce, aby se stala novou partnerkou samce Kámy. Zvířata v sobě ale nenašla zalíbení.

Wilhelmu v sobotu zřejmě postihla mrtvice. „O její život bojovali veterinární i humánní lékař už od sobotního večera, kdy se zvířeti prudce zhoršila motorika. Ráno upadla samice do komatu, dýchat mohla pouze díky asistované ventilaci, polovina jejího těla byla ochrnutá. V neděli ve 13 hodin se rozhodl veterinární lékař pro eutanazii,“ popsal celý případ mluvčí zoo Vít Kahle.

Začlenění Wilhelmy do skupiny od začátku provázely problémy. Jak uvedl mluvčí, samice byla příliš dominantní a zcela narušila zaběhnutý režim orangutanů, kteří obývají jednu z expozic v Pavilonu indonéské džungle. „Zpočátku trucovala, držela hladovku a několik týdnů musela žít od ostatních,“ popsal Kahle.

Káma má podle ošetřovatele Marka Žďánského ze sbližování také vážné zdravotní potíže. „Skoro měsíc žije odděleně od skupiny, léčí si žaludek a není na tom dobře ani psychicky, se svou starou rodinou přestal komunikovat,“ sdělil Žďánský. Kvůli tomu, že se ošetřovatelům začal Káma ztrácet před očima, a při oddělení od skupiny vážil jen 44 kilo, rozhodli se ošetřovatelé Wilhelmu poslat zpět do Liberce. Mezitím ale uhynula.

„Byla ve středním věku a naději na potomky ještě měla,“ řekl Žďánský. Fakt, že deset let neporodila mládě, ošetřovatelé přičítají tomu, že v Liberci na ni byl její partner agresivní. Údajně ji pokousal a ona se ho potom bála. Do jaké míry souvisela mozková příhoda s napětím ve skupině, se nedá určit. Přesnou příčinu smrti objasní až pitva.