Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek oznámil v noci na síti x: „Jo! Je to tak, Mobi má sourozence! Kijivu před chvílí porodila.“

A jelikož je matkou novorozence právě Kijivu, jedním porodem získala Mobi nejen sourozence (mají stejného otce), ale i prastrýce, či pratetu. Mobi je totiž vnučkou legendární Moji, ta je zároveň sestrou čerstvě narozeného mláděte (mají stejnou matku Kijivu). Tento spletitý příbuzenský vztah potvrdil Deníku i sám ředitel Bobek.

Ráno hlásil Bobek, že úderem osmé se zvedla opona expozice goril. "Kijivu se svým čerstvě narozeným mládětem v náručí seděla vedle Duni s malou Mobi. Hned se před ně ale postavil Kisumu. Teď už jsou kousek od sebe, Kijivu mládě schovává," popsal ředitel zoo.

Pavilon goril bude podle Bobka otevřen, ale opět bude platit zákaz dlouhých objektivů a velkých kamer.

Nejnovější přírůstek v Rezervaci Dja přišel na svět tři měsíce po prvním letošním gorilím mláděti v Praze.

Několik dní nyní potrvá, než chovatelé zjistí, zda má Mobi sestru či bratra. Když se narodila Mobi, určili v zoo její pohlaví zhurba za dva týdny od porodu.

Podle ředitele zoo Miroslava Bobka se tehdy potvrdilo hlasování na sociálních sítích. „Spousta lidí v tom měla jasno ještě před naším  oznámením výsledku analýzy DNA. Když jsem k pohlaví gorilího mláděte udělal dvě ankety na různých sociálních sítích, obě dopadly zhruba v poměru 2:1 ve prospěch samičky. Také v diskuzních příspěvcích se projevovalo skálopevné přesvědčení, že jde o samičku. Přání otcem myšlenky? Snad. Ale nemyslím si to," uvedl Bobek.

Gorilí samice Duni s malou samičkou Mobi. | Video: Martina Šmelová a tým, Zoo Praha

Chovatelé tehdy určili pohlaví DNA analýzou ze vzorku pupečníku. Výsledek se určoval z testu krve z pupečníku podle chromozomů. Veterináři zjišťovali přítomnost chromozomu Y, který se nachází pouze u samců. Vzhledem k tomu, že se jeho přítomnost nezjistila, tak bylo jasné, že se jedná o samičku.

Mobi se narodila v Zoo Praha 2. ledna. Její jméno znamená v překladu z kamerunského dialektu badjoué dědička nebo pokračovatelka. Je vnučkou legendární Moji a pravnučkou doyena pražských goril Richarda.

Podívejte se: Gorilí samička dostala jméno Mobi

Gorilí samička narozená v pražské zoo dostala jméno Mobi. Jeho význam je dědička | Video: Radek Cihla

Pražská zoo chová gorily nížinné šedesát let. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku.