Zdejší politici totiž sice posvětili vyhlášení referenda, ale zároveň schválili změnu územního plánu, o níž se v referendu mělo rozhodovat a znamenalo zelenou pro hřiště. Nyní se však odpůrců devítijamkového hřiště zastal pražský magistrát.

Jeho ředitel Martin Trnka totiž přijal stížnost místních občanských sdruženích a zastupitelstvu vzkázal: obce nemají rozhodovat o věci, která se týká referenda.

„V překladu to znamená, že se postoj klánovické radnice vrací zpět ve smyslu les je les. Stále trvám na tom, že výsledek klánovického referenda by měl být určující. Měli by to vzít na vědomí všichni úředníci a politici, kteří v této záležitosti budou rozhodovat,“ napsal Deníku člen výboru pro referendum a zastupitel Jiří Karban (SNK ED). Podle něj usnesení pro změnu územního plánu pozbylo platnosti dnem vyhlášení referenda.

Dlouholetý spor

Spor kolem plánovaného devítijamkového hřiště se táhne již roky. Firma Forest Golf chce podle Moniky Bažantové, jež firmu zastupuje, v Klánovicích vystavět hřiště přesně tam, kde bylo původní hřiště mezi lety 1938 až 1952. Odpůrcům se to ale nelíbí. Od té doby totiž byla tato oblast vyhlášena přírodní rezervací, parkem i evropsky významnou lokalitou. Kvůli jamkám by navíc padly stovky stromů na 8,5 hektarovém ú­zemí.

Jedinou možností, jak stromy zachránit, je proto vyhlášení referenda. Jak ale Deníku v minulém týdnu řekl politolog Giosseppe Maiello, ne golfu by musela k urnám přijít říct víc jak třetina místních obyvatel. Ani pak ale není zajištěno jejich stoprocentní vyslyšení. „Úřad by měl hlas lidu respektovat, ale bohužel český systém je takový, že i když by vedení obce referendum nevzalo v potaz, porušilo by sice zákon, ale postih by nedostalo,“ vysvětlil Maiello s tím, že by to byla od úřadu drzost a doufá, že se v Klánovicích nic podobného nestane.

Klánovické referendum se bude konat ve stejném termínu jako volby do poslanecké sněmovny. Ve stejnou dobu půjdou k referendu také obyvatelé Ďáblic. Ti se zase staví proti rozšiřování zdejší skládky.