Věcné i emocionální střety mezi jednotlivými názorovými tábory víří blížící se zastupitelstvo, které po prázdninách zasedne 20. září. Právě v tomto datu by se mohlo rozhodnout o změně územního plánu, které loni na podzim podala Městská část Praha – Klánovice.

Čekají na projednání změn územního plánu

„Zatímco dnes jsou v Klánovickém lese území, která byla na konci 90. let změněna na plochy sloužící k oddechu, my požadujeme, aby byly opět přehodnoceny jako lesní porost,“ uvedl starosta Klánovic Ladislav Hrabal. Vlna změn s označením 07, jejíž součástí je kromě jiných také změna územního plánu v Klánovicích, se měla na jednání zastupitelstva dostat již před prázdninami. Tehdy ale byl termín projednávání přesunut. „Dá se proto očekávat, že se vlna změn bude projednávat již v září.

Kvůli tomu, že se hlasování ale již jednou odložilo, nelze zářijový termín považovat za jistý,“ uvedl Hrabal. Zda se změna skutečně dostane na pořadí jednání, zatím Hlavní město Praha nepotvrdilo. „Program zastupitelstva bude znám 14 před jeho zasedáním, do té doby nemůžu říci, zda vlna změn územního plánu bude zařazena na jednání,“ uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Další protesty nejsou vyloučeny

Se zářijovým projednáváním zatím počítají Strana zelených, obce v okolí Klánovického lesa i občanská sdružení, která se angažují. Proto společně připravili na počátek tohoto měsíce předání dopisu, v něm budou apelovat na primátora Pavla Béma, aby v zastupitelstvu změnu územního plánu doporučil ke schválení. „K předání dopisu dojde nejspíše 6. září v 17 hodin,“ doplnil Hrabal. Předání dopisu předcházeli zatím dva happeningy. Jeden se konal 19. července v Klánovicích, druhý proběhl 4. srpna 2007v Újezdu nad Lesy.

„Další akce, kromě toho, že lidé budou přítomni při projednávání změny na zářijovém zastupitelstvu, zatím nepřipravujeme. Případné další protesty záleží na tom, jak bude situace v září vypadat,“ dodala za organizátory zastupitelka Hlavního města Prahy za Stranu zelených Eva Tylová. Na projednávání změny čeká netrpělivě také investor Forest Golf Resort Praha (FGR), který nyní pozměnil komunikační strategii a začal vystupovat do médií prostřednictvím profesionální komunikační agentury. „Pokud by změnu územního plánu zastupitelé neschválili, jsme připraveni zahájit územní řízení,“ potvrdil za FGR František Tlapák z agentury Age Plus. Podle něj je až na několik posudků na jeho některé části a detailů technické dokumentace projet hotový a připravený ke schválení v územním i stavebním řízení.

Historie golfu v Klánovicích

Klánovice - Historie golfu v Klánovicích sahá do roku 1926. Tehdy byl v březnu ustaven Golf Club Praha, který vykoupil 86 hektarové pozemky od knížete Lichtensteina. Hřiště o devíti jamkách bylo otevřeno v srpnu 1938. Na původně šestnáctijamkovém projektu se podílel návrh projektanta Josefa Charváta a výstavba francouzského inženýra A. Varina.

Centrem byla klubovna s bazénem

Centrem hřiště byla klubovna. Rozlehlá budova s centrální halou a přízemními křídly. Její součástí byla velká společenská hala, venkovní terasy, venkovní krb a bazén. Poslední z golfových amatérských závodů, české mistrovství v golfu, se v Klánovicích konalo v září 1946. O čtyři roky později se o pozemky a klubovnu začaly vést spor. V roce 1949 přešel majetek do vlastnictví Československé obce Sokolské. V roce 1952 bylo stále ještě nedobudované hřiště rozprodáno a golf v Klánovicích zanikl.

Návrat ke golfu v 90. letech

Ke golfu se Golf Club Praha vrátil opět v roce 1991, kdy podnítil změnu územního plánu. K samotné obnově hřiště však nedošlo. Podpory se záměr dočkal znovu až v roce 2004, kdy s vybudováním hřiště souhlasil tehdejší klánovický starosta. V květnu 2005 vznikla společnost Forest Golf Resort, která oficiálně představila svou vizi osmnáctijamkového hřiště. Projekt zatím skončil odkupem klubovny a přiléhajících pozemků. Ty patří FGR od března 2006.