Fotbalová branka, domácí planetárium nebo třeba zmrzlinovač. To jsou příklady předmětů, které si lze nově vypůjčit v Knihovně věcí v Goethe Institutu. A rozhodně to není všechno, k dispozici jsou například brýle na virtuální realitu nebo třeba celá místnost, tzv. Foyer2.

Sdílení věcí a prostoru 

Příliš často si kupujeme drahé věci, které využíváme jen výjimečně. Proč tedy tyto věci nesdílet? To je ve zkratce poselství nové tematické knihovny. „Vedeme velký evropský projekt s názvem Shared Cities: Creative Momentum, ten se celý týká sdílení ve městech,“ vysvětluje Martina Peachment Brehmer z Goethe Institutu. Knihovna věcí je tak dalším krokem v systému sdílení.

Druhým impulzem ke vzniku pražské knihovny byla inspirace u sousedů. V Bratislavě totiž obdobný projekt už přes rok úspěšně funguje. „Ve městech už řadu věcí sdílíme, jako je zeleň, sedačky v městské hromadné dopravě a podobně. Nemusíme přeci všechno vlastnit,“ dodává Martina Brehmer.

Zájemci si mohou půjčit experimentální předměty 

Světlá místnost v prvním patře institutu tak skýtá mnohé zajímavosti, 48 předmětů je rozděleno do čtyř kategorií: Město v pohybu, Objevuj s námi, Udělej si sám a Společný čas. Zájemci si mohou půjčit experimentální předměty, o kterých třeba ještě nikdy neslyšeli, ale i obyčejné věci, do kterých je člověku líto investovat peníze, jako je mikroskop nebo domácí pekárna. „Každý, kdo si u nás udělá kartičku do knihovny, si může věci prohlédnout a půjčit si je na týden, maximum jsou tři věci najednou,“ vysvětlila Martina.

Příběhy předmětů 

Kromě věcí se v knihovně budou také směňovat služby. Na nástěnku v rohu místnosti může každý napsat, co nabízí, a vyměnit svou službu za jinou. „Například někdo na lístek napíše, že může dát lekci angličtiny, druhý mu za to například nabídne, že ho naučí šít,“ popisuje Martina.

Možné je také půjčit si celou místnost, a to tzv. Foyer2 ve druhém patře budovy. Prostor s unikátním výhledem na Pražský hrad, tak může poskytnout útočiště pro pracovní schůzky či kulturní akce. Institut plánuje projekt dále rozšiřovat. Jednou z cest jsou workshopy věnované věcem, které si lze v knihovně půjčit.


Navíc knihovna chce sledovat osudy jednotlivých předmětů. „Budeme rádi, pokud někdo bude například sdílet fotografii, která ukáže, co s daným předmětem zažil. Každá věc má svůj příběh,“ dodala Martina Brehmen.