Oslavy Giving Tuesday se po celém světě konají osm let. Každoročně se konají v úterý po Dni díkůvzdání jako protipól k nákupnímu šílenství na Black Friday. Celosvětové dárcovské hnutí Giving Tuesday letos poprvé v historii vybízí celou komunitu, aby spojila své síly a vyvolala příliv štědrosti již o něco dříve.

Petřínská rozhledna v pátek zčervená na podporu Světového dne hemofilie.
Petřínská rozhledna zčervená. Praha připomene „královskou“ nemoc krve

Dnešek s podtitulem #GivingTuesdayNow se tak stane speciálním dnem dárcovství a jednoty v reakci na mimořádné události související s covidem-19. V Česku jako národní partner Giving Tuesday zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti.

Do akce mobilizuje více než 340 svých členů a dárcovskou komunitu. Plánují se připojit organizace napříč všemi sektory. Více informací je k dispozici na webu akce. Skupina Albatros Media například vybrala mezi zaměstnanci a vedením 547 495 korun, které chce věnovat na podporu dluhového poradenství.

Novoroční videomapping nahradí tradiční ohňostroj.
Novoroční videomapping třikrát osvítí budovu Národního muzea

Z dubnového průzkumu agentury Ipsos mezi dárci ale vyplývá, že pandemie bude mít na dárcovství mírně negativní dopad. Až 17 procent současných dárců totiž očekává, že budou dávat méně než dosud. Důvodem je zejména nejistota vlastního příjmu a obavy z poklesu ekonomiky.

Dvanáct procent dárců naopak plánuje dávat vyšší částky - zejména proto, že si uvědomují, že pomoc bude nyní potřebovat více lidí. "Pětina dárců zatím neví, jak situace okolo pandemie ovlivní částku, kterou neziskovým organizacím darují," uvedla Markéta Kneblíková z agentury Ipsos, která je dlouhodobým partnerem Asociace společenské odpovědnosti.

Videomapping na budově Národního divadla k oslavám 100 let republiky.
Národní divadlo znovu hořelo. Lidé si díky videomappingu připomněli jeho požár