„Policie nás upozornila, že když knihy neodstraníme z trávníku sami, udělají to za nás a nám dají pokutu za znečišťování veřejného prostranství. Proto jsme ještě v noci ze čtvrtka na pátek knihy z Letné odvezli,“ informoval Deník jeden z organizátorů akce Jakub Rozsypal.

Touha po knihovně

Ve čtvrtek přišlo na Letnou několik set lidí, kteří přinášeli své nepotřebné knihy, a dávali tak najevo přání, aby zde vyrostla nová budova Národní knihovny. „Když zde bude dostatečné množství knih, třeba kolem nich nakonec knihovnu postaví,“ řekl Janek Rubeš z Noisebrothers.

Recyklace

Akce se zúčastnil i bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, dále Zdeněk a Jan Svěrákovi, dokumentaristka Olga Sommerová, zastupující nadaci Pro knihovnu, a její dcera Olga Špátová. „Ještě večer jsme lidi vyzvali, aby si knihy i vyměňovali a brali si z hromady ty, které se jim líbí. Nakonec jsme si schovali jen opravdu hodnotné knihy a ty, které přinesly známé osobnosti. Zbytek, většinou staré učebnice a skripta, jsme recyklovali ve sběrném dvoře,“ sdělil Rozsypal a dodal: „Nadále podporujeme stavbu knihovny podle projektu Jana Kaplického. Další akce tedy budou následovat.“