„Co stálo Prahu 3 každý měsíc více než čtvrt milionu, vyšlo jinde na jedenáct tisíc. Zakázku na vstupní analýzu pak Praha 3 účelově rozdělila na dvě a zaplatila tři miliony neznámé, rok staré firmě, za což již městské části ÚOHS nepravomocně uložil pokutu. Jinde dělaly analýzy renomované společnosti za méně než polovinu,“ uvedl Štrébl.

Zmíněná analýza měla ukázat, jak jsou obecní úřady připravené na GDPR a co musejí případně změnit – například v souvislosti s evidovanými osobními údaji zaměstnanců.

Firma, u které si Praha 3 služby objednala, vykonala tuto práci za zhruba desetinásobek ve srovnání s obdobnou analýzou na „čtyřce“. Prahu 2 vyšla zakázka také poměrně draho – na víc než dva miliony. Podle Štrébla byl zřejmě problém v tom, že některé radnice rovnou přistoupily na požadovanou cenu.

Pověřenci byli dva

Všechny radnice také musejí mít od poloviny loňského roku svého „pověřence“, který je úředníkům a občanům k dispozici pro případ incidentů s osobními údaji. Zákon už ale nestanovuje, jestli má jít o celý úvazek a kdo ho má zastávat. Někde to vyřešili objednáním externistů, jinde najali nového zaměstnance nebo převedli novou úlohu na stávající pracovníky.

V Praze 3 zastávali do minulého měsíce činnost pověřence dokonce dva lidé na plný úvazek. Podle místostarosty Štrébla byla náplní jejich práce nepotřebná „pseudoagenda“ – třeba ve formě zavádění zámků na skříních s dokumenty v už zamčených místnostech nebo nesmyslných konzultací.

„Je faktem, že tyto služby byly zbytečně drahé a předimenzované,“ potvrdil starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Jeho rada už na základě Štréblových impulsů převedla práci pověřence na jediného úředníka a propustila tajemníka, který služby ke GDPR loni objednával. Další právní kroky včetně trestního oznámení vedení radnice zvažuje.