Už více než pět let stojí pod poliklinikou v Palackého ulici v Praze 1 podzemní garáže s deseti parkovacími místy.

Přestože za jejich výstavbu radnice zaplatila zhruba deset milionů korun, doposud v nich pravděpodobně nestálo ani jedno auto. Stavebníci první městské části k nim totiž neudělali vjezd. Nyní radnice vynaloží dalších téměř devět milionů na to, aby bylo možné do garáží vjíždět přes sousední dům U Myšáka.

Z garáží sklad

„Nikdo se moc neměl k tomu, aby vysvětlil, jak se to mohlo stát. Prý byla chyba v tom, že nikdo nekontroloval stavbu,“ uvedla opoziční zastupitelka Kateřina Klasnová (Věci veřejné). Podle starosty Petra Hejmy (ODS) se na vjezd nezapomnělo: „Myšák byl založen v jiné úrovni, a tudíž tam vznikla nerovnost, která byla v podzemním podlaží asi jeden metr. A vjezd do garáže musí být rovný.“

Po dokončení garáží proto radnice nechala změnit účel garáží na sklad. „V tu dobu už ale bylo vytvořeno odvětrávání a další náležitosti garáží,“ doplnila Klasnová.

Ze skladu opět garáže

Současné vedení radnice ovšem nedávno rozhodlo, že ze skladu budou znovu garáže. „Řekli jsme si, že každé parkovací místo, byť by bylo dražší, je cenné, a proto jsme se rozhodli původní funkci obnovit. Je škoda v hotových garážích skladovat kartotéku,“ komentoval rozhodnutí starosta Hejma. Proto se radnice dohodla se společností Gallery Myšák na zřízení věcného břemene na průjezd jejich garážemi.

Z dokumentace k rekonstrukci polikliniky a domu U Myšáka vyplývá, že propojení obou objektů je naplánováno už od roku 1995. V dalších letech se ale neustále zpracovávaly nové dokumentace a protahovaly lhůty rekonstrukcí. Před několika týdny zastupitelstvo Prahy 1 souhlasilo s tím, že Gallery Myšák dostane 3,5 milionů korun za souhlas s břemenem. Dalších téměř pět milionů zaplatí radnice za technické úpravy, které jsou nutné k propojení obou garáží. Výškový rozdíl by měla upravit nájezdová plošina.

Komu budou sloužit

Zprovozněny by garáže měly být přibližně do tří měsíců. Kdo v nich nakonec bude parkovat, zda to budou pacienti, lékaři nebo veřejnost, zatím není rozhodnuto.

Otevřením ale zřejmě případ garáží bez vjezdu neskončí. Na návrh opozice totiž zastupitelstvo odhlasovalo, že kontrolní výbor prověří trestní a hmotnou odpovědnost konkrétních osob, které tento stav zavinily. „Nikomu nic neodpustím. Bohužel se ale často stane, že odpovědnost je pouze politická, takže pokud už ten člověk není ve funkci, nic nezmůžeme,“ doplnil starosta Hejma.