„Dvacátého října jsme rozjeli kampaň s cílem informovat Žižkovany, co se vmístě chystá. Petiční archy mohou lidé podepsat třeba vmístních hospodách nebo u zástupců společenství vlastníků jednotlivých domů. Už máme několik stovek podpisů,“ řekla předsedkyně místního občanského sdružení Ada Šatochinová.

Garáže by podle ní úplně zlikvidovaly prostředí, kde žijí, minimálně na dva roky. „Vposudku, který si obvod nechal zpracovat, navíc není zohledněn postoj statika. Na náměstí je minimálně jeden dům, který nemá základy a jehož statiky by se to určitě dotklo,“ doplnila Šatochinová.

Místní se obávají hluku také ze zvýšené dopravy. Výměnu oken za plastová ale podle Šatochinové památkový ústav zavrhl. „Náměstí leží ve druhé zóně památkové péče, a žádná okna nám podle odborníků nepovolí,“ řekla. Další stížnosti občanského sdružení sse týkají špatné komunikace úřadu, který je dosud o ničem neinformoval. Bez odezvy prý zůstal i dopis, co před čtrnácti dny adresovali radním.

„Přišli nám dva dopisy, a samozřejmě se chceme spředstaviteli tohoto sdružení sejít a informovat je. Až budou výsledky EIA rozhodně uděláme veřejné setkání,“ uvedl místostarosta pro dopravu Zdeněk Lochman (ODS). Situace týkající se výstavby je podle něj vcelé Praze 3 stejná. „Lidé garáže chtějí, jen ne tam, kde bydlí. Proti pracem by zřejmě protestovali kdekoliv,“ sdělil. Podzemní stání podle něj Žižkov nutně potřebuje, a vco největším množství. Kdy nakonec garáže vyrostou, bude podle Lochmana jasné, až se domluví zdroje financování a ostatní náležitosti.

Občanská sdružení ze Škroupova náměstí a Jarova, kde se plánují další garáže, plánují na prosinec demonstraci před úřadem.

Kde chce Praha 3 postavit garáže:

Náměstí Jiřího z Poděbrad (dokončena EIA, začíná územní řízení)
Vnitroblok Ondříčkova (běží EIA)
Škroupovo náměstí (běží EIA)
Ulice pod Lipami na Jarově - areál školní zahrady ZŠ V zahrádkách (nadzemní garáže, probíhají průzkumy)
Komenského náměstí
Lupáčova ulice
Mahlerovy sady (Ondříčkova a Fibichova ulice)